Německý prezident v Mnichově kritizoval světové velmoci. ‚Politika je stále destruktivnější,‘ řekl

Rusko, Čína a Spojené státy podle německého prezidenta mohou za to, že svět je stále méně bezpečný. Frank-Walter Steinmeier to řekl při úvodním projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Steinmeier vyčetl velmocím, že jsme se jako mezinárodní společenství vrátili do dob, kdy mezi státy panuje nedůvěra. Ta podle něj vede k většímu zbrojení a tím k menší bezpečnosti.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier promluvil na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | Foto: AWI/IVE | Zdroj: Reuters

Steinmeier na konferenci poukázal třeba na přístup Ruska. „Rusko, ať už oprávněně nebo ne, se cítí uraženě a odcizeně. Nejenom, že anektovalo Krym bez ohledu na mezinárodní právo, ale do evropské politiky vrátilo nástroje jako vojenská síla a násilné přepisování hranic,“ řekl.

Německý prezident si povzdechl, že jsme se nepoučili z let 1945 a 1989 a politika se stává stále destruktivnější. Čína podle něj destabilizuje oblast jižního Tichomoří a vybírá si, které aspekty mezinárodního práva bude dodržovat.

Pence na konferenci v Mnichově brojil proti íránskému režimu, Madurovi a varoval před Huawei

Číst článek

Steinmeier ale kritizoval také Spojené státy. K nestabilitě podle něj přispívají heslem Amerika na prvním místě, které razí prezident Donald Trump. „Náš nejbližší spojenec, za současné vlády odmítá myšlenku mezinárodního společenství. Jako kdyby přístup ‚každý sám za sebe‘ mohl tvořit světovou politiku,“ uvedl prezident.

„Mezinárodní spolupráce už je roky v bezpříkladné recesi,“ prohlásil v bavorské metropoli v podobném duchu i šéf německé diplomacie Heiko Maas. Ve světě se podle něj vytváří nový řád, který ale nemá nic společného s liberálními principy nebo principy právního státu.

Mnohostranná řešení

Steinmeierova slova ocenil český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se víkendové konference účastní. I Česko je podle něj zastáncem řešení společně s mezinárodními partnery, ať jde o bezpečnost nebo změnu klimatu. „V tomto směru my jsme také zastánci multilateralismu, mnohostranných řešení. Řada věcí jako je klimatická změna, mezinárodní bezpečnost se prostě nedá řešit přístupem každý za sebe,“ myslí si ministr.

Na bezpečnostní konferenci v Mnichově se světoví lídři v pátek sjeli už po šestapadesáté. Hlavními tématy konference jsou spory mezi Spojenými státy a Íránem, konflikt v Sýrii, klimatické změny, migrace a ruská raketová hrozba. V plánu jsou panelové diskuze, projevy i soukromé rozhovory.

Letos poprvé přijel do Mnichova například francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho americký protějšek Donald Trump naopak tentokrát nedorazí. Na konferenci se ovšem objeví jeho hlavní politická odpůrkyně, demokratka Nancy Pelosiová.

Hotel Bavorský dvůr v centru Mnichova bude po dobu trvání konference hostit celkem přes pět stovek světových lídrů, ministrů obrany, zahraničí a dalších politiků. Chránit je mají bezmála čtyři tisíce policistů. Několik organizací také na páteční večer svolalo protesty proti politikům.

nol, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme