Stažení vojáků nebude překotné, ale postupné, řekl v Mnichově americký zmocněnec pro Sýrii

Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci americký zmocněnec pro tuto blízkovýchodní zemi James Franklin Jeffrey. Řekl také, že Spojené státy budou o tématu jednat se spojenci.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také americký viceprezident Mike Pence řekl, že Spojené státy si nadále v regionu Sýrie zachovají vojenskou přítomnost | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Právě to, že prezident USA Donald Trump své prosincové rozhodnutí o odchodu amerických vojáků učinil bez konzultací se spojenci, se stalo terčem časté kritiky. V Mnichově na společná rozhodnutí spojenců ze Severoatlantické aliance apelovala například německá kancléřka Angela Merkelová.

Tvrdé boje o poslední kout Islámského státu. ‚Stále mají živé štíty,‘ říká z místa česká novinářka

Číst článek

Také americký viceprezident Mike Pence, který jinak hovořil o vedení NATO Trumpem, ve svém projevu v bavorské metropoli řekl, že Spojené státy si nadále v regionu Sýrie, kde se zřejmě blíží definitivní porážka takzvaného Islámského státu, zachovají vojenskou přítomnost.

Osud Kurdů

V souvislosti se stahováním velké části z 2 tisíc americkým sil se také řeší osud syrských Kurdů, kteří v uplynulých letech proti IS bojovali. Panují totiž obavy, že se po americkém ústupu mohou ocitnout v přímém ohrožení intervencí Turecka na severovýchodě Sýrie.

Takovou možnost v neděli v Mnichově nevyloučil turecký ministr obrany Hulusi Akar, podle něhož je prioritou Ankary zajištění bezpečnosti na turecko-syrské hranici a zbavení se teroristů, ať už jsou jimi bojovníci IS, nebo kurdských milic YPG. Podobně na konci loňského roku hovořil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Až z oblasti (milice YPG) odejdou, pak teprve tam nebudeme mít co dělat,“ řekl tehdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme