Bezpečnostní opatření kvůli útokům trvají

Mezirezortní krizový štáb České republiky znovu posoudil úroveň ohrožení naší země a dosud přijatá bezpečnostní kvůli možným teroristickým útokům opatření nemění. Nadále tedy platí zvýšená pohotovost policie, armády a ostraha důležitých budov a staveb. Jak Českému rozhlasu řekl vicepremiér Vladimíra Špidla, případná evakuace žádné z našich ambasád ve světě, tedy ani v Pakistánu, se zatím nechystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Touto otázkou se štáb podle Špidly vůbec nezabýval, protože nemá žádné poznatky o hrozícím nebezpečí. "Planých poplachů je nepochybně více, protože při takovéto nervózní situaci dochází k tomu, že lidé telefonují a vyvolávají plané poplachy, ale nepřekračuje to obvyklou míru." dodal.

Pokud nedojde k výjimečné situaci, posoudí štáb jejich platnost znovu v pondělí. Po dnešním jednání to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Pracují především operativní složky, na které klademe velký důraz, prověřili se fungování některých záchraných systémů, otázka fungování hygienické služby. Jednou z priorit policie v tuto chvíli je podle Špidly objasňovat případy, kdy této situace zneužívají lidé k výhružným telefonátům, což snižuje schopnost policie.

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová potvrdila, že zatím se nic nemění ani ve způsobu ochrany jaderných elektráren. "Sstále platí ta opatření, která byla přijata v úterý, to znamená zvýšený režim fyzické ochrany a připravenost jaderných elektráren k okamžitému odstavení."

Podle šéfa branného a bezpečnostního výboru sněmovny a místopředsedy ODS Petra Nečase Česká republika už teď plní své závazky vyplývající z článku 5 Washingtonské smlouvy. Článek hovoří o společné obraně při napadení jednoho z členský států Severoatlantické aliance a Rada NATO i česká vlády se už k němu přihlásili v souvislosti s teroristickým útokem na Spojené státy. Jak Nečas upřesnil, spolupracuje republika v tuto chvíli velice intenzivně především na zpravodajské bázi. "Ten článek nemluví o vojenské pomoci, mluví obecně o pomoci od politické až po vojenskou, čili z toho vojenského hlediska běží velice intenzivní spolupráce všech čtyř našich zpravodajských služeb a speciálních složek Policie České republiky."

V důsledku bezpečnostních opatření v parlamentu České republiky se až do odvolání ruší víkendové prohlídky v Senátu. Historické prostory v pražském Valdštejnském paláci budou o víkendu vždy od 10.00 do 17.00 hodin zdarma zpřístupněny návštěvníkům hned, jakmile budou zvláštní bezpečnostní opatření odvolána.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme