Bezpečnostní opatření poleví, klesá počet pohřešovaných

Některá bezpečnostní opatření platící v Česku po úterním útoku na Spojené státy se zmírní. Rozhodl dnes o tom krizový štáb složený z představitelů ministerstev vnitra, obrany a zahraničních věcí, policejního prezídia a zpravodajských služeb. Bezpečnostní složky jsou podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka v permanentní pohotovosti. Počet Čechů, o jejichž osudu nemají příbuzní a známí po teroristickém útoku ve Spojených státech informace, zvolna klesá. Podle Karla Šrola z konzulárního odboru ministerstva zahraničí jich v pondělí večer bylo 72. Ministerstvo zahraniční nemá žádné informace, že by některý náš občan byl zraněn či zabit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvrdík uvedl, že v případě odvetné reakce USA může následovat naprostá změna bezpečnostní situace. Co konkrétního by vyhlášení války Spojených států světovému terorismu znamenalo pro naši zemi, ukáží detailní analýzy, na kterých se bude ještě pracovat několik dnů nebo týdnů. Podle dostupných informací by měly být výsledky známy až na příštím zasedání bezpečnostní rady státu.

Česká vláda je ochotna poskytnout v boji proti terorismu jakoukoli podporu. Po jednání kabinetu to prohlásil premiér Miloš Zeman s tím, že v žádném případě nejde o gesto solidarity, ale snahu pomoci tam, kde budou spojenci potřebovat. Zeman také pověřil ministry vnitra a spravedlnosti, aby přijali opatření proti lidem, kteří na našem území podporují terorismus. Narážel tím na sobotní demonstraci v Mostě, kde neonacisté veřejně podporovali mezinárodního teroristu Usámu bin Ládina, podezřelého z účasti na atentátu. Případ už vyšetřuje policie.

Krizový štáb prověří, zda z českých laboratoří nezmizely nebezpečné bakterie. V reakci na údajné zjištění britských médií to oznámil ministr vnitra Stanislav Gross. Na případu už pracují dva specializované týmy. Jeden prověřuje vojenské laboratoře, druhý pak civilní zařízení. Od jednoho týmu by zpráva měla přijít zítra a od druhého pozítří. "Třetí skupina byla utvořena z pracovníků ministerstva zdravotnictví a generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, která má zmapovat, kde vůbec v minulosti se takovéto látky na území České republiky vyskytovaly."

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se nyní prověřuje výcvik všech cizích pilotů v českých zařízeních za posledních 15 let. Objevily se totiž spekulace, že se v minulosti školili i u nás lidé napojení na teroristické organizace. Dílčí informace už česká strana předala Spojeným státům.

Na mušku si vzal minitra obrany Jaroslava Tvrdíka předseda sněmovny Václav Klaus. Ten na dnešní tiskové konferenci odmítl výroky, ve kterých ministr obrany dával do souvislosti obchodní aktivity společnosti Zetor a teroristu Usamu bin Ládina "Platí takové všeobecné pořekadlo dvakrát měř a jednou řež a jedná-li se o vojáka, mohlo by se jedno písmenko změnit na dvakrát miř než řízneš," řekl doslova.

Počet občanů ČR, o jejichž osudu nemají příbuzní a známí po úterním teroristickém útoku v USA informace, klesl večer na 72. Ráno přitom seznam těchto osob čítal 114 jmen. Záleský zatím ale nechce předjímat, zda jejich počet bude už jen klesat. Počet hledaných totiž kolísal oběma směry i v minulých dnech. Sto padesáti lidem se už podařilo s jejich blízkými spojit. Podle Záleského zatím nejsou žádné informace o tom, že by některý český občan byl zraněn či zabit. Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou volat na tři linky: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla ministerstva zahraničí 2418 2551 a 2418 2740.

Podle mluvčího Aleše Pospíšila stoupá však počet těch, kterým se podařilo zkontaktovat s rodinami. Úřad také vyzývá občany, aby s ohledem na mezinárodní situaci zvážili případné cesty do Afgánistánu a Pákistánu. Podle mluvčího by lidé nyní měli věnovat maximální pozornost přípravě cest do ciziny - zejména do turisticky nestandardních zemí. "Doporučujeme před cestou kontaktovat konzulární odbor našeho ministerstva anebo přímo konzulární úseky zastupitelských úřadů naší země v cílových zemích. Dále upozorňujeme, že v souvislosti s tragickým teroristickým útokem na Spojené státy americké jsme přistoupili k zajištění zvýšené ochrany některých zatupitelských úřadů. Činnost vízových úseků řady úřadů byla s ohledem na tato opatření do jisté míry omezena, aniž by vydávání víz bylo pozastaveno. Doporučujeme pro totéž informovat se o těchto omezeních prostřednictvím konzulárního odboru ministerstva či jednotlivých úřadů a žádáme o pochopení pro nutnost použití určitých nestandardních postupů." Aktuální informace před cestou do zahraničí najdou zájemci také na internetové adrese ministerstva zahraničí www.mzv.cz

Zítra ráno přistanou na ruzyňském letišti dvě letadla s cestujícími z New Yorku. Přílet je plánován v 7.55. Dnes odpoledne směrem New York odletěla dvě letadla z Prahy. Obě měla podle mluvčího aerolinií Daniela Plovajka kvůli přísným bezpečnostním kontrolám více než hodinové zpoždění. Cestující do Spojených států a Kanady by měli nadále přicházet k odbavení na Ruzyni 5 hodin před plánovaným odletem.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme