Bezpečnostní operace v iráckém městě Madáín skončila

Bezpečnostní operace v iráckém městě Madáín skončila. Irácká armáda ani policie nenašly žádná rukojmí, která měli údajně zadržovat ozbrojenci. Oznámil to irácký ministr vnitra Faláh Nakíb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah iráckých jednotek v Madáínu | Zdroj: ČTK

Irácká vláda znovu získala kontrolu nad městem a armáda a policie zatkly množství ozbrojenců, kteří se v minulých měsících podíleli na útocích proti iráckým občanům. Mluvčí irácké vlády pro televizi Al Arabia řekl, že irácké ozbrojené síly zaútočili na město Madáín na základě rozkazu předsedy vlády, který se opíral o informaci, že ve městě jsou zadržováni rukojmí.

Žádní rukojmí, ale ve městě nalezeni nebyli. Město Madáín má z vojenského hlediska význam jako dosavadní opěrný bod iráckých ozbrojenců, odkud vyráželi k útokům. Operace v Madáínu trvala tři dny. Podle zpráv zde měli sunnitští a zahraniční ozbrojenci zadržovat až 150 šíitských obyvatel a hrozit jejich zabitím.

Nově zvolený irácký prezident Džalal Talabání se v souvislosti s operací v rozhovoru pro BBC zmínil, že na bezpečnostní situaci v zemi by mohly namísto stále ještě nedostatečně připravené irácké policie a armády dohlížet ozbrojené milice, kurdské i šíitské.

Tomu se však brání Američané. "Nesouhlasili s tím Američané ani odstupující vláda premiéra Alávího. Teď jsme ale nezávislí a bezpečnost v zemi je naší odpovědností. Je to naše povinnost," prohlásil Talabání, který je Kurd.

Incident v Madáínu ukazuje, jak se zavádějící a nespolehlivé informace o akcích ozbrojenců dokáží v Iráku rychle šířit, aniž by bylo jasné, k čemu vlastně došlo. A také to, že otázka soužití především menšinových sunnitů a většinových šíitů je stále velmi citlivá a představuje potenciální kámen úrazu při budování nezávislého Iráku.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme