Bezpečnostní pravidla u Bílého domu se po pátečním incidentu zřejmě zpřísní

Návštěvníci i obyvatelé amerického Washingtonu možná budou muset ustoupit o pomyslný krok od Bílého domu. Sídlo amerického prezidenta si místní i turisté tradičně můžou fotografovat i prohlížet téměř úplně zblízka. Americké tajné služby ale zvažují podstatné zpřísnění pravidel poté, co v pátek přes plot Bílého domu přeskočil 42letý muž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot před severním trávníkem Bílého domu | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní pravidla poblíž Bílého domu by se podle prvních zpráv médií mohla zpřísnit docela podstatně. Fotkám skrz plot Bílého domu by dokonce mohlo i odzvonit. Tajná služba podle deníku Washington Post zvažuje zavedení série nových pravidel, která by takříkajíc vytlačila turisty i místní obyvatele dál od sídla prezidenta.

Zatímco dosud lidé mohou skutečně až k plotu, skoro do bezprostřední blízkosti, teď se uvažuje o vytvoření jakési nárazníkové zóny. Ve hře je prý několik variant - podle jedné by veřejnost mohla být vykázaná až blok daleko od Bílého domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americké tajné služby zvažují zpřísnění bezpečnostních pravidel poté, co přes plot Bílého domu v pátek přeskočil Omar Gonzalez

Důvodem je páteční incident, kdy 42letý Omar Gonzalez skočil přes plot Bílého domu a dostal se na zahradu sídla amerického prezidenta. Gonzalez je válečný veterán z Iráku, dokonce držitel armádního ocenění, který žije v Texasu a podle médií pochází z Portorika.

Jak se zjistilo, při skoku přes plot měl u sebe malý nůž. Úřadům řekl, že ho prý znepokojuje, jaká vládne ve společnosti atmosféra, a to všechno chtěl popsat prezidentovi. Chtěl mu říct, jak to venku za plotem vypadá, aby Barack Obama mohl podniknout patřičné kroky. Ať už jeho motivace byla jakákoliv, za porušení zákona, tedy za vstup na území Bílého domu se zbraní, mu hrozí až 10 let vězení.

K pokusům o překonání bezpečnostní zábrany u Bílého domu docházelo i v minulosti. Poslední případ ale zaskočil tajnou službu hlavně tím, že Gonzalez přes severní trávník Bílého domu dosprintoval až do jedné z budov komplexu a dokázal si dokonce otevřít dveře. Až tam ho ochranka dopadla, přestože se po jeho skoku přes plot okamžitě spustil alarm.

Vše se odehrálo jen 10 minut potom, co prezident Obama odletěl vrtulníkem do Camp Davidu.

Policie poté podle washingtonské prokuratury objevila v jeho autě osm set nábojů. Gonzales byl zatčený už v červnu. Našli ho s odstřelovací puškou a mapou, kde měl vyznačený právě Bílý dům. Toho samémho muže zastavili v srpnu, když šel poblíž objektu se sekerou.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme