Bezpečnostní rizika dovolené ve Španělsku

Turisty pobývající ve Španělsku vylekala o víkendu série výbuchů, která si vyžádala několik zraněných. Pachatele je s velkou pravděpodobností třeba hledat v řadách baskické teroristické organizace ETA. Úřady však ujišťují návštěvníky ze zahraničí, že bezprostřední nebezpečí ze strany teroristů nehrozí. Existují ale i jiné bezpečnostní hrozby, před nimiž byste se během dovolené ve Španělsku měli mít na pozoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tržiště ve Španělsku | Foto: Jiří Hošek

Španělsko má vcelku oprávněně pověst bezpečné země. V posledních letech však došlo k nárůstu kriminality, která je často namířena právě proti turistům. Nechvalně proslulé jsou zejména triky španělských zlodějů. Jejich nejnovější metody poodhaluje tisková atašé naší ambasády v Madridu Markéta Feimonová. "Odvádění pozornosti turistů dotazy, hledáním v mapách, znečištěním oděvu, upozorňování na technické problémy vozidla. Takže doporučuji, aby turista byl za této situace krajně obezřetný a neakceptoval cizí, zdánlivě ochotnou či nezištnou pomoc."

Bohužel se množí také násilná přepadení. Na pozoru byste se měli mít i před rafinovanými španělskými dálničními zloději.

Když se vám už přihodí jakékoli neštěstí, měli byste podle Markéty Faimonové v každém případě uvedomit místní policii. "V první fázi je potřeba se obrátit na policii a sepsat o takovém případu policejní protokol a posléze se turista může pochopitelně obrátit na zastupitelský úřad, na konzulární oddělení. Jinak existuje pro případ jakéhokoli neštěstí jedno konkrétní telefonní číslo pro veškeré druhy španělského záchranného systému, což je číslo 112."

Kromě českého velvyslanectví v Madridu se můžete obrátit také na naše honorání konzuláty v Barceloně, Oviedu a Tenerife.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme