Bezpečnostní síly po třech dnech ukončily řádění teroristů v Bombaji

Indické bezpečnostní síly po třech dnech dokončily osvobozování hotelu Tádžmahal od teroristů. Drama v jihoindické Bombaji trvalo od středeční noci a vyžádalo si 195 obětí, většinou Indů, a více než 300 zraněných. Podlé šéfa bombajské policie bylo teroristů, kteří na indickou finanční metropoli udeřili, celkem deset. Policie devět z nich zabila, posledního se podařilo zajmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální oddíl indické policie | Zdroj: ČTK

Totožnost útočníků zatím stále není jasná. Jejich terčem se stalo i židovské středisko v Bombaji. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová prohlásila, že nešlo o náhodu. Teroristé podle ní mířili na celý západní svět.

V židovském středisku zahynulo šest rukojmích, mimo jiné americký rabín a jeho izraelská manželka. Indické bezpečnostní síly v objektu bojovaly s extremisty celý pátek. Mezitím probíhaly operace ve dvou hotelích, které rovněž patřily k deseti terčům teroristů v celé Bombaji. Dnes ráno už indická bezpečnost hlásila jen prohledávání napadených budov a odstraňování výbušnin.

K útokům se přihlásila neznámá skupina Dekánští mudžáhidé. Jeden z teroristů naznačil, že jde o odplatu za indický útlak muslimů v Kašmíru. Skutečná identita strůjců a pachatelů masakru není jasná. I když existuje teorie, že útočili hlavně na Američany, Brity a Izraelce, cizinci tvoří jen asi sedminu všech obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Bombaji jsme mluvili s velvyslancem Hynkem Kmoníčkem

Pákistán odmítl jakékoliv spojení s útoky: "Pákistánská vláda a všechny pákistánské instituce stojí jednomyslně za tím, že s tímto příšerným činem nemáme nic společného. V zájmu obou zemí je teď situaci uklidnit," řekl novinářům pákistánský ministr zahraničí.

Kvůli teroristickým útokům zrušili pořadatelé Koncert Live Earth, který měl být v Bombaji už příští týden. Výtěžek vystoupení měl jít na projekty k využití sluneční energie pro osvětlení oblastí, kde není k dispozici elektřina.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme