Bezpečnostní situace na Haiti se rapidně zhoršuje

Šíření nemocí, rabování a nepokoje jsou hlavní hrozbou na Haiti, právě týden po zemětřesení. Ve špatných podmínkách musí přežít až čtvrt milionu zraněných. Lékaři mají podle humanitárních organizací hlavní nápor práce teprve před sebou. Situace na ostrově se podle nich může proměnit v jednu z největších zdravotnických katastrof v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Haiti se zhoršuje bezpečnostní situace | Foto: Pavel Polák

Počet obětí ničivého zemětřesení na Haiti, podle odhadů přesáhne 200 tisíc lidí. Ale i ti, kteří přežili, zápasí o přežití. Dochází totiž léky, nedostává se ani pitné vody.

Boj o potraviny

Distribuce humanitární pomoci stále vázne a hladovějící lidé všemožně bojují o jídlo a vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikrofon zvláštního zpravodaje ČRo na Haiti P. Poláka zachytil výstražnou střelbu

"Napětí mezi hladovými lidmi a policií, které chce udržet pořádek, se den ode dne stupňuje. "Včera tady zastřelili sedm policistů, v této zóně. S bezpečnostní otázkou je to stále horší a horší! Lidé hledají něco k jídlu a pití a začínají vykrádat," říká Peter, který pracuje na Haiti u bezpečnostní firmy dva roky.

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Haiti Pavel Polák měl cestou k autu zapnutý mikrofon a zachytil střelbu. "Policisté střílejí do vzduchu, jestli někdo střelbu opětuje, nevím, z místa rychle odjíždím," hlásí Pavel Polák.

K pomoci se přidává Praha

Téměř dvanáct milionů korun poskytne Praha obětem zemětřesení na Haiti. Dva miliony už uvolnila Rada hlavní města, o zbytku rozhodne příští týden zastupitelstvo. Na Staroměstském náměstí bude ve čtvrtek charitativní koncert na pomoc obětem zemětřesení v Karibském moři s názvem Help Haiti. Na akci, která bude trvat od 13 do 21 hodin, spolupracuje hlavní město s Českým rozhlasem, Českou televizí a Člověkem v tísni. Češi budou moci na charitativní konto posílat peníze prostřednictvím služby DMS.

Praha chce také poslat na pomoc haitským obětem moderní záchranné vozidlo Golem. Magistrát teď bude řešit, jakým způsobem na ostrov v Karibském moři vozidlo dopravit. Úřad pravděpodobně požádá o převoz ministerstvo obrany

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Milan Kopp, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme