Bezpečnostní situace v Afghánistánu se před prezidentskými volbami zhoršuje
Dvě rakety dnes zasáhly centrum Kábulu. Jedna dopadla do prezidentského areálu, druhá poblíž nedalekého velitelství policie. Bezpečnostní situace v zemi se zhoršuje. K útoku došlo jen dva dny před prezidentskými volbami v zemi. Ve čtvrtek si bude 17 milionů Afghánců vybírat z pětatřiceti kandidátů na úřad hlavy státu. Hlavním favoritem je dosavadní prezident Hamíd Karzáí.
Rakety dopadly časně ráno do oblasti, která patří mezi nejstřeženější části Kábulu. Policie nehlásí žádná zranění ani oběti na životech. Dvě rakety odpálili útočníci i na město Džalalabád na východě země. Tam zranily deset lidí.
K útoku se přihlásilo radikální hnutí Taliban, které hrozí, že se prezidentské volby pokusí překazit. Údajně delší dobu plánuje, že bude útočit přímo na volební místnosti. Taliban zároveň vyzval Afghánce, aby prezidentské volby bojkotovali. Když půjdete volit, podporujete cizáckou vládu a jste pro nás nepřáteli islámu - hrozí radikálové.
Úřady se obávají toho, že pokud přijde vlna krvavých útoků, může se radikálům podařit voliče zastrašit tak, že skutečně nepřijdou hlasovat.
Kábul byl terčem raketového útoku už před dvěma týdny. Tehdy dopadlo na město nejméně deset raket. Minulou sobotu zabil sebevražedný útočník v centru města sedm lidí a téměř stovku jich zranil.
Karzáí: Cizí armády chceme mít v naší zemi pod kontrolou
Několik týdnů se v televizních debatách a na volebních mítincích ucházeli prezidentští kandidáti o přízeň voličů. V pondělí o půlnoci kampaň skončila.
Favorit voleb, současný prezident Karzáí, slíbil, že v případě svého vítězství nedovolí, aby cizí armády v jeho zemi nadále operovaly bez svolení afghánských úřadů.
V Afghánistánu je dnes na 100 000 vojáků mnohonárodnostních sil. Jen s jejich pomocí se daří držet v zemi křehké příměří a relativní klid.
Bez ohledu na výsledky ukážou letošní volby především rozložení sil v Afghánistánu i to, kdo má v zemi opravdu moc.
Stanice BBC odhalila předvolební korupci v Afghánistánu
Rozsáhlou korupci a také zneužívání moci v předvolební prezidentské kampani odhalila v Afghánistánu britská rozhlasová a televizní stanice BBC. Její reportéři se vydávali za voliče nebo členy štábů a podařilo se jim ve velkém skupovat volební lístky na čtvrteční hlasování.
BBC má v Afghánistánu desítky reportérů a techniků a těsně spolupracuje s týmem afghánských novinářů pracujících v Kábulu pro BBC World Service.
Jeden z nich mohl za v přepočtu 180 korun za kus nakoupit stovky hlasovacích lístků. BBC zaznamenala také případy, kdy je kmenovým stařešinům nabízena odměna, bude-li celá vesnice hlasovat pro jednoho kandidáta.
Podle BBC je afghánská volební komise příliš slabá na to, aby mohla podobným praktikám zabránit nebo je vyšetřit.
Přečtěte si také:
Vítězství v Afghánistánu nebude podle Obamy ani rychlé, ani snadné
V Afghánistánu končí kampaň před prezidentskými volbami. Taliban vyhrožuje, že vystupňuje násilí
Některé volební místnosti v Afghánistánu se vůbec neotevřou
Taliban chce zastrašit Afghánce, aby nešli k volbám
Taliban zabíjel přímo v afghánské metropoli. Jen pět dní před prezidentskými volbami
Britští poslanci kritizují vojenskou misi v Afghánistánu
Nová pravidla usnadní německým vojákům v Afghánistánu použití zbraní
Talibánští vzbouřenci v provincii Badghís kývli na příměří s vládou