Bezpečnostní situace v Iráku očima jeho obyvatel

Čtyři roky po skončení hlavních vojenských operací v Iráku je tamní bezpečnostní situace velmi vážná. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev zjišťoval reálnou situaci v minulých dnech přímo v iráckém hlavním městě Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

(Zvuk sirény) Sirény jsou v ulicích Bagdádu všudypřítomné. Tato například patří sanitce. Velmi často znamenají teroristický útok a nové mrtvé a zraněné. Nebezpečí, které hrozí doslova každému Iráčanovi, je tak velké, že mé rozhovory s lidmi proběhly pod podmínkou, že nebudou zveřejněna žádná jména a nebudou pořízeny žádné fotografie.

"Minulý režim provedl hodně nepěkných věcí. Ale trpěla vždy jen ta rodina člověka, který se vzepřel. A ted? Včera zahynulo při atentátu dvě stě lidí, to dřív nebylo."

"Za bývalého režimu byla bezpečnost na ulicích výborná, protože tehdejší vláda měla vše pod kontrolou. A to tato vláda nemá, každá ozbrojená milice nebo skupina si dělá na určitém přivlastněném území, co chce." Tento muž ve středním věku odvezl svou rodinu do jedné ze sousedních zemí. Sám byl vnitřně proti svrženému režimu, ale dnešní situaci považuje za daleko horší.

Řekl mi, že teroristé přicházejí ze zahraničí. Ale nezmohli by nic, kdyby jim někteří Iráčané nepomáhali, a to zejména z řad nezaměstnaných, kterých je kolem třiceti procent. Bezpečnostní operace v hlavním městě dokázala snížit počet útoků na třetinu. Ale síla těch atentátů, které se i tak uskuteční, se znásobila. A radikálové také přesunuli útoky na místa, kde je nikdo nečeká. I mimo hlavní město.

"Už dávno před válkou jsem pociťovala, že je situace těžká. Teď je jen ještě těžší než předtím. A o hodně," říká mi jedna z bagdádských žen. "Nakupování je teď velmi složité. Jistě že nakupujeme, přirozeně. Nejprve ale musím vybrat bezpečné místo, na které se navíc mohu snadno dostat. Což není samozřejmost a stále se to mění. Ale pořád jste jak na trní a snažíte se co nejdříve vrátit, jinak už by se to také nemuselo nikdy podařit. Místa útoků jsou nevypočitatelná."

Denně dochází také k únosům Iráčanů. Ozbrojené bandy pak vyberou výkupné, ale rukojmí stejně nezřídka zabijí. V poslední době se objevil nový druh tohoto zločinu.

"Skupina teroristů přepadne restauraci, kavárnu, cukrárnu a unese všechny, kdo tam jsou - zákazníky i zaměstnance. Všechny podniky jsou proto teď prázdné a lidé si jídlo objednávají domů, namísto toho, aby si vyšli."

"Ano, je pravda, že je teď svoboda slova, ale ta se stala v postatě jen ventilem, kterým lidé zmírňují své zoufalství. Životní úroveň se většině lidí, kteří mají práci, zvýšila, ale každodenní ohrožení života a nejistota vše přebíjí a přehluší."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme