Bezpečnostní složky nebyly v obytné části ruského konzulátu, vzkázalo americké ministerstvo zahraničí

Washington v úterý odmítl ruská obvinění, že americké bezpečnostní složky pronikly do obytné části ruského konzulátu v San Francisku, který ruští diplomaté museli během září opustit. Ministerstvo zahraniční USA v prohlášení uvedlo, že příslušníci americké diplomatické ochranky jen prošli prostory objektu, aby se ujistili, že v něm po lhůtě určené k evakuaci Rusů nikdo nepřebývá.

Washington (Aktualizováno: 23:21 3. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový americký velvyslanec Jon Huntsman v Moskvě. Vpravo ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: Reuters

Rusové museli minulý měsíc konzulát vyklidit v rámci „sankční války“, při níž Moskva a Washington vzájemně omezovaly stavy svého diplomatického personálu v partnerské zemi. Spojené státy naposledy nařídily uzavřít konzulát v San Francisku, obchodní zastoupení ve Washingtonu a odbočku obchodního zastoupení v New Yorku v reakci na vynucené snížení amerického diplomatického personálu v Rusku. To zase byla ruská odveta za předchozí americké sankce proti Moskvě.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová v úterý ve Washingtonu připomněla, že Spojené státy daly Rusům lhůtu do 1. října k opuštění prostor v San Francisku. Pracovníci diplomatické ochranky po uplynutí tohoto termínu „jen prošli skrz a rozhlédli se“, aby se ujistili, že už tam nikdo není.

Ruští diplomaté proti údajně svévolnému vniknutí do konzulárních prostor v pondělí ostře protestovali. Pohrozili odvetou za „bezprecedentní“ a „svévolný“ vpád amerických policistů.

„V diplomacii je klíčový princip vzájemnosti. Chápeme to tedy tak, že Američané, kteří pronikli do našich zahraničních zařízení, de facto souhlasí s možností, že obdobně se bude zacházet s jejich zastoupeními v Rusku,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme