Bezpečnostní složky při útocích v Londýně neselhaly, tvrdí závěrečná zpráva

Britské bezpečnostní jednotky bombovému útoku v Londýně v roce 2005 předejít nemohly. Uvedla to soudkyně Heather Hallettová v rámci zveřejnění závěrečné zprávy o vyšetřování atentátů spáchaných 7. července. Při explozích ve třech místech v metru a v jednom autobusu zahynulo 52 lidí a na 700 jich bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty a demonstrace při zasedání G20 v Londýně

Protesty a demonstrace při zasedání G20 v Londýně | Foto: Roman Chlupatý

Nejhorší teroristické atentáty v historii Británie provedli čtyři britští muslimové, kteří umístili bomby do metra a do autobusu hromadné dopravy. Podle zprávy se inspirovali sítí Al-Káida.

Zpráva o vyšetřování atentátů dále uvádí, že jejich oběti byly zákeřně zabity při "úděsném teroristickém činu". K úmrtím nepřispělo žádné individuální ani organizační selhání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěrečnou zprávu o vyšetřování atentátů v Londýně přiblížil tamní spolupracovník Ivan Kytka

Některé rodiny obětí ale mají za to, že určitou odpovědnost za smrt jejich blízkých by měly nést i tajné a záchranné služby. Ne všichni pozůstalí proto budou se závěrečnou zprávou spokojeni.

Vyšetřování, které vedla soudkyně Heather Hallettová, začalo loni v říjnu a bylo při něm vyslechnuto přes 300 svědectví. Části výslechů ale probíhala za zavřenými dveřmi a některé klíčové výpovědi si pozůstalí nemohli vyslechnout.

Také agenti britské rozvědky nevypovídali přímo před soudem. MI5 dva ze čtyř atentátníků sledovala, ale útokům se jí nepodařilo zabránit. „Soudkyně Halletová řekla, že je spokojená s tím, jaký ona sama měla přístup do archivů MI5 a jaká svědectví jí důstojníci rozvědky podali. Jejich vysvětlení vzala jako věrohodné,“ přiblížil z Londýna spolupracovník ČRo Ivan Kytka.

Vyšetřování odhalilo také některé nedostatky při záchranných operacích - zmatek, nedostatečné zásobování prostředky první pomoci a nefunkčnost rádiového spojení v podzemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřování sledoval i spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek

„Vzpomínám si na jeden smutný zážitek, kdy jeden cestující, který se vyprostil ze soupravy, došel opuštěným tunelem do stanice a tam byl vypeskován zaměstnancem metra, co tam dělá, když celé metro je uzavřeno,“ připomněl Kytka.

Okolnosti teroristických útoků přešetřilo od července 2005 několik parlamentních i vládních výborů. Britská veřejnost však opakovaně požadovala nezávislé přešetření. Podle Ivana Kytky k němu už nejspíš nikdy nedojde.

„Závěrečná zpráva zdůrazňuje, že za sedm let nenechala kámen na kameni a že nic nového už odkrýt nelze. Jedno z jejích doporučení spočívá také v tom, aby už žádné nové veřejné či jiné šetření nebylo zahajováno. Myslím, že britská vláda a parlament se toho budou držet,“ podotkl Kytka.

Ivan Kytka, Martin Hromádka, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme