Muž zaútočil na policistu u katedrály Notre-Dame kladivem. Tohle je za Sýrii, křičel

Francouzská policie zasahovala v úterý u katedrály Notre-Dame v Paříži. Muž tam napadl policistu kladivem a zranil ho. Další strážci pořádku poté útočníka postřelili. Muž prý křičel: „Tohle je za Sýrii“. Kromě kladiva měl u sebe kuchyňské nože a doklady alžírského studenta, které policisté prověřují. Zřejmě jednal sám.

Paříž (Aktualizováno: 19:25 6. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník napadl v úterý odpoledne před katedrálou Notre-Dame podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba jednoho ze tří hlídkujících policistů, kterého lehce zranil.

„Útočník přišel k policistům zezadu a jednoho z nich začal bít kladivem. Kolegové reagovali s rozvahou a vystřelili," popsal Collomb s tím, že muž zřejmě jednal sám.

Policie uzavřela okolí katedrály Notre-Dame v Paříži | Zdroj: Reuters

Policisté ho podle listu Le Figaro zasáhli do hrudi, poté byl převezen do nemocnice a jeho stav je prý vážný. Zdroje blízké vyšetřování řekly agentuře AFP, že muž po zatčení prohlašoval, že je vojákem chalífátu (Islámského státu).

Collomb upřesnil, že útočník měl u sebe doklady alžírského studenta, a podle Le Figara žil muž alžírského původu v departementu Val d'Oise severně od Paříže.

Zadrženého útočníka policisté dosud nevyslechli. Vyzpovídat ho chtějí poté, co to dovolí jeho zdravotní stav.

U turisty oblíbeného dómu byly v době incidentu stovky lidí, po střelbě proto mezi nimi okamžitě zavládla panika. „Slyšela jsem rány podobné výstřelům. Všichni začali z prostranství před katedrálou prchat a policie to tam hned obklíčila," řekla zpravodajskému webu Le Figaro jedna americká turistka.

Policie okolí katedrály po incidentu vyklidila a uzavřela, stějně tak několik nedalekých stanic metra. Zhruba 900 lidí ale zůstalo po incidentu uvězněno v katedrále.

V katedrále byla v tu dobu i bývalá americká velvyslankyně při OSN Nancy Soderbergová. Lidé podle ní měli velký strach, ale zachovali klid, i když nevěděli, proč se katedrála uzavírá a co se před ní děje.

Policie poté zjišťovala, zda mezi lidmi není komplic útočníka. „Policie požádala všechny lidi uvnitř katedrály, aby zvedli ruce nad hlavu," napsal na Twitteru jeden z turistů a přiložil fotografii z místa. Další turistka pak vyfotila Notre-Dame zvenku a připsala: „Zvláštní. Před chvílí tady byla spousta lidí, teď jsou ulice prázdné." Při odchodu z katedrály pak policie každého prohledala.

Slavná katedrála Notre Dame nutně potřebuje opravu za miliardy. Složit se na ni má veřejnost

Číst článek

Pařížská prokuratura podle zpravodajské agentury Reuters oznámila, že incident vyšetřují protiteroristické úřady. Motiv útočníka zatím není jasný.

Premiér Édouard Philippe na Twitteru vyjádřil zraněnému policistovi podporu a ocenil profesionální zásah jeho kolegů.

Kvůli incidentu se na pařížské prefektuře bude konat schůzka starostky města Anne Hidalgové, ministra vnitra Gérarda Collomba a prokurátora Françoise Molinse, kteří se setkají se zasahujícími policisty. Starostka Hidalgová už na Twitteru ocenila rychlou reakci policie, která podle ní zabránila dramatu.

V Paříži se pak ve středu bude konat zvláštní bezpečnostní schůze vlády svolaná prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ve Francii stále platí výjimečný stav. Země ho vyhlásila po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015, které si vyžádaly 130 obětí. Zvýšená bezpečnostní opatření mají platit nejméně do 15. července.

Macron chce ve Francii prodloužit výjimečný stav. Trvat může až do listopadu

Číst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce ale prodloužit výjimečný stav až do listopadu. Návrh na jeho prodloužení chce Macron podat parlamentu ještě v červnu.

Díky výjimečnému stavu může policie přistoupit k domovní prohlídce i bez soudního příkazu. Úřady taky můžou zrušit některé demonstrace a shromáždění.

Francie tak podle Amnesty International zneužila výjimečný stav pro zrušení desítek protestů. Podle lidskoprávní organizace francouzské úřady zakázaly za dva roky 155 demonstrací.

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme