Bezpilotní letadla Predator se připojila k alianční akci v Libyi

První americká bezpilotní letadla Predator zasáhla cíle v Libyi. Aliance uvedla, že mířila na četné odpalovače raket, které jednotky Muammara Kaddáfího používaly k ostřelování civilistů ve městě Misuráta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpilotní letoun Predator | Zdroj: Reuters

Bezpilotní letadla Predator - dravec už Američané použili v Pákistánu, Afghánistánu, Iráku a Jemenu.

V Libyi zatím sloužila jen při zpravodajských misích. V tomto týdnu ale prezident Obama schválil jejich nasazení přímo při zásazích proti silám plukovníka Kaddáfího.

Pomocí střel Hellfire mají přispět ke zvrácení sil ve prospěch libyjských povstalců.

Podle Pentagonu umožňují bezpilotní letadla přesnější zaměření cíle a snižují riziko civilních obětí.

Kaddáfí mezitím obsadil významné centrum povstalců - Jafran

Jednotky Muammara Kaddáfího obsadily významné město na západě Libye zvané Jafran, uvedl to mluvčí tamních rebelů. V televizi Al Arabíja upřesnil, že se jeho lidé pohybují nedaleko metropole Západních hor.

Na okolní vesnice údajně dopadají desítky raket. Povstalci se tam během minulých dní snažili dopravit, co nejvíce zásob, protože oblast byla právě kvůli útokům odříznuta.

Jafran a okolní hornatá města obývají Berberové. Ti se etnicky značně liší od většiny Libyjců a tradičně zpochybňovali vládu plukovníka Kaddáfího.

Vít Pohanka, Adéla Havránková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme