Bezvládí v Itálii zatím trvá, vítězné levici se nedaří sehnat podporu v parlamentu

Bezvládí v Itálii pokračuje. Vůdci vítězné italské levice z únorových voleb Pieru Luigimu Bersanimu se totiž nepodařilo získat dostatečnou parlamentní podporu pro svou vládu. Večer by o tom měl informovat prezidenta Giorgia Napolitana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Demokratické strany Pier Luigi Bersani

Předseda Demokratické strany Pier Luigi Bersani | Zdroj: Reuters

V italských volbách zvítězila levicová koalice Piera Luigiho Bersaniho těsně před pravicovým blokem expremiéra Silvia Berlusconiho. Na třetím místě se umístilo Hnutí pěti hvězdiček Beppeho Grilla. Středový tábor Maria Montiho skončil s výrazným odstupem čtvrtý.

Jednou z variant bylo, že by se Bersani mohl dohodnout se stranou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Jak upozornil spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar, s Hnutím pěti hvězdiček byla spolupráce prakticky vyloučená.

„Řeklo zcela jasně již před volbami, že není ochotno jít do koalice s žádnou jinou politickou stranou, protože oni chtějí od základu změnit – jejich protivníci říkají rozvrátit – politický systém,“ podotkl Kašpar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolebním vyjednávání v Itálii informoval tamní spolupracovník ČRo Josef Kašpar

Někteří odborníci tvrdili, že hlavu vítězné Demokratické strany Bersaniho dožene do Berlusconiho náruče právě obava z Hnutí pěti hvězdiček bývalého komika Beppeho Grilla, nebo strach o ekonomickou stabilitu Itálie. K dohodě však nedošlo.

„Tam existuje velké nebezpečí ze strany Berlusconiho strany, která požaduje, aby výměnou za to, že by předsedou vlády měl být levicový představitel – a protože jsou představiteli levice i předsedkyně sněmovny i předseda Senátu – by měl být prezidentem republiky, který má být zvolen za přibližně měsíc, někdo, řekněme, z pravice,“ řekl Kašpar.

Demokratická strana tuto výměnu alespoň prozatím nepřijala. Podle Kašpara od Berlusconiho strany požaduje jakousi nepřímou podporu v parlamentu.

„Například tím, že nebude hlasovat, nebo se nezúčastní hlasování a opustí aulu, což Berlusconiho strana odmítla, a tím pádem se celá situace dostala do patu, který nyní bude třeba nějakým způsobem řešit,“ uvedl Kašpar.

Velká koalice je nepravděpodobná

Přímá podpora od Berlusconiho nebo velká koalice podle něj není po dlouhých letech politických srážek pravděpodobná. Nepřijala by to ani většina Bersaniho voličů.

„Kdyby se stalo, že se nakonec vytvoří nějaká přímá koalice mezi Demokratickou stranou a Berlusconiho stranou, tak kdyby se konaly příští volby, tak podle mého názoru by demokraté přišli o čtyři třetiny svých voličů,“ zauvažoval Kašpar.

Další dění se nyní bude odvíjet od postoje prezidenta Napolitana. Spekuluje se, že by mohl pověřit sestavením vlády bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, vůdce protestního Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla nebo nového předsedu Senátu Piera Grasse.

Podle Kašpara však z tradičních politiků nemá naději nikdo. Jako pravděpodobnější vidí, že by prezident pověřil sestavením vlády nějakou osobnost, která by pak vedla vládu s konkrétními úkoly.

Těmi by byla zejména opatření na překlenutí hospodářské krize a změna volebního zákona. „A pak za několik měsíců nebo, řekněme, za jeden rok jít podle nového systému k volbám znovu,“ uzavřel Kašpar.

Josef Kašpar, Tomáš Pavlíček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme