Bhútán zcela zakázal kouření na veřejnosti

V himalájském království Bhútánu se od nynějška nesmí na veřejnosti kouřit. Rozhodl o tom tamní parlament, který tak chce zlepšit zdraví obyvatelstva. Bhútánské království ležící mezi Indií a Čínou je vůbec první zemí na světě, která takto radikální zákaz kouření zavedla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zákaz kouření | Foto: Poradna

Zákaz kouření platí od páteční půlnoci, a to na všech veřejně dostupných místech v zemi. Pokud se někdo ze 700 tisíc současných kuřáků nedokáže bez cigarety obejít, má jedinou šanci - kouřit za zdmi svého domu nebo bytu. Kdo bude přistižen s cigaretou na veřejnosti, zaplatí vysokou pokutu. Obchodník, který tabák nelegálně prodá, ztratí licenci k podnikání.

Parlament chce tímto krokem ochránit Bhútánce před nemocemi z kouření a toto je podle něj ta nejlepší cesta. Bhútánské buddhistické království je známé svými originálními recepty, jak ochránit své lidi. Například aby se obyvatelé nezkazili civilizací a okolním světem, zakazovala vláda až do roku 1999 sledování televize.

Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme