Biblický Josefův hrob zničen

Izraelská armáda dnes stáhla desítku vojáků z Josefova hrobu, posvátného místa židů v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Později místo obsadili Palestinci a hrob zdemolovali a zapálili. Podle agentury AFP byl kolem poledne zničen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci použili železné tyče a kladiva. Neuposlechli výzvu nábuluského guvernéra, který je přišel osobně požádat, aby památku nechali na pokoji. Policisté prý davu nečinili žádné překážky. Nábulus byl v posledních dnech dějištěm nejurputnějších potyček mezi izraelskými vojáky a palestinskými demonstranty. Zemřelo při nich šest Palestinců a jeden izraelský voják, který vykrvácel, když k němu Palestinci nepustili lékaře.

Armáda se stáhla na příkaz premiéra Ehuda Baraka a je to poprvé, kdy Izrael opustil území v reakci na násilnosti Palestinců. "Je to velké vítězství. Jsme na ně hrdí, stálo nás hodně krve," řekl místní palestinský předák Alí Farradž. Podle izraelské armády je stažení dočasné a Barak se rozhodoval na základě doporučení náčelníka generálního štábu a velitele tajné služby. Mluvčí izraelské vlády vyjádřil zklamání.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme