Biblický Josefův hrob zničen

Izraelská armáda dnes stáhla desítku vojáků z Josefova hrobu, posvátného místa židů v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Později místo obsadili Palestinci a hrob zdemolovali a zapálili. Podle agentury AFP byl kolem poledne zničen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci použili železné tyče a kladiva. Neuposlechli výzvu nábuluského guvernéra, který je přišel osobně požádat, aby památku nechali na pokoji. Policisté prý davu nečinili žádné překážky. Nábulus byl v posledních dnech dějištěm nejurputnějších potyček mezi izraelskými vojáky a palestinskými demonstranty. Zemřelo při nich šest Palestinců a jeden izraelský voják, který vykrvácel, když k němu Palestinci nepustili lékaře.

Armáda se stáhla na příkaz premiéra Ehuda Baraka a je to poprvé, kdy Izrael opustil území v reakci na násilnosti Palestinců. "Je to velké vítězství. Jsme na ně hrdí, stálo nás hodně krve," řekl místní palestinský předák Alí Farradž. Podle izraelské armády je stažení dočasné a Barak se rozhodoval na základě doporučení náčelníka generálního štábu a velitele tajné služby. Mluvčí izraelské vlády vyjádřil zklamání.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme