Biden: Pro mě je ponaučením z 11. září, že když jsme nejzranitelnější, je jednota naší největší předností

Americký prezident Joe Biden v předvečer 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 věnoval vzpomínku skoro 3000 obětí a vyzval Američany k jednotě. Britská panovnice Alžběta II. v sobotu v prohlášení uvedla, že myslí na oběti a pozůstalé a vzdala hold lidem, kteří se podíleli na obnově po útocích. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové „Evropská unie stojí za Spojenými státy v obraně svobody a soucitu proti nenávisti“.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden ve videu z Bílého domu uctil památku obětí útoků a připomněl tisíce dalších, kteří byli zraněni. Zmínil také hasiče, zdravotníky a mnoho dalších lidí, kteří při vyprošťovacích pracích nasazovali životy.

Ekonomka: 11. září si americká společnost uvědomila, že globalizace není jen rýžováním zlata

Číst článek

Prezident také poukázal na „temné stránky lidské přirozenosti- strach a hněv, zášť a násilí vůči muslimským Američanům, skutečným a věrným stoupencům mírumilovného náboženství“, což podle něj oslabilo, ale nezničilo americkou jednotu.

„Pro mě je hlavním ponaučením z 11. září, že když jsme nejzranitelnější,...v bitvě o duši Ameriky, je jednota naší největší předností,“ uvedl. „Jednota neznamená, že musíme věřit tomu samému. Musíme mít zásadní respekt a víru v sebe navzájem i v tento národ,“ dodal.

Biden v sobotu s první dámou Jill Bidenovou navštíví New York, kde dva letouny pilotované sebevražednými atentátníky před dvaceti lety narazily do dvou mrakodrapů Světového obchodního centra, což si vyžádalo životy 2753 lidí.

Hlava státu navštíví také Pentagon v Arlingtonu u Washingtonu, kde narazil třetí letoun, a památník v Shanksvillu v Pensylvánii, kde se po souboji cestujících s teroristy zřítil čtvrtý letoun. Předpokládá se, že teroristé chtěli čtvrtým letadlem narazit do budovy Kongresu či do Bílého domu.

Vzkazy státníků

Vzpomínku tragickým událostem z 11. září v sobotu věnovala také řada zahraničních státníků.

VIDEO: Po útoku 11. září zachraňoval životy. ‚S něčím takovým se nikdo nikdy nepotýkal,‘ popisuje hasič

Číst článek

Britská královna Alžběta II. ve vzkazu Bidenovi uvedla, že věnuje své modlitby obětem a přeživším útoků. „Moje myšlenky a modlitby - a myšlenky mé rodiny a celého národa - jsou s oběťmi, přeživšími a zasaženými rodinami, stejně jako se záchranáři,“ uvedla.

Poznamenala také, že má živě v paměti, jak v roce 2010 navštívila místo, kde stávala newyorská dvojčata. „Připomíná mi to, že když ctíme ty z mnoha národů, vyznání a původů, kteří přišli o život, vzdáváme také hold odolnosti a odhodlání komunit, které spolupracovaly na obnově,“ dodala.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že útočníkům se nepodařilo „otřást naší vírou ve svobodu a v demokracii“.

On 9/11 we remember those who lost their lives and honour those who risked everything to help them.

Even in the darkest, most trying of times, the very best of human nature can shine through.

The EU stands with the USA in defending freedom & compassion over hate. #September11

07:35 – 11. 09. 2021

605 2668

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na twitteru uvedla, že si v sobotu připomínáme oběti a vzdáváme hold těm, kteří riskovali vše, aby jim pomohli.

Vyvalil se prach a všechno se změnilo ve světle šedou maketu, vzpomíná český architekt na 11. září

Číst článek

„I v těch nejtemnějších a nejtěžších dobách může prosvítat to nejlepší z lidské přirozenosti. Evropská unie stojí s USA v obraně svobody a soucitu před nenávistí,“ uvedla.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli ve svém prohlášení poznamenal, že boj s terorismem neskončil.

„Jedenácté září změnilo světové dějiny. Ten den zůstává otevřenou ranou v našich srdcích, nikdy na něj nezapomeneme. O 20 let později není boj proti terorismu u konce. Vždy zůstaneme ostražití,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme