Biden: USA mají jiné možnosti, pokud diplomacie vůči íránskému jadernému programu selže

Americký prezident Joe Biden řekl v pátek izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že diplomacii klade na první místo ve snaze udržet pod kontrolou íránský jaderný program. Pokud ale jednání selžou, je připraven se uchýlit k jiným možnostem, řekl podle agentury Reuters americký prezident, aniž by svá slova specifikoval.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a izraelský premiér Naftali Bennett

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a izraelský premiér Naftali Bennett | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Jednání obou státníku v Bílém domě bylo o den odloženo kvůli čtvrtečnímu atentátu na kábulské letiště. Biden a Bennett se setkali poprvé ve snaze narovnat vztahy mezi USA a Izraelem. Jedním z hlavních sporných bodů přitom je postoj k íránskému jadernému programu.

Izrael slibuje Íránu tvrdou odplatu za útok na tanker v Arabském moři. Teherán obvinění popírá

Číst článek

Biden řekl, že s Bennettem hovořili o závazku „zajistit, že Írán nikdy nevyvine jadernou zbraň“. „Klademe diplomacii na první místo a uvidíme, kam nás to zavede. Ale pokud diplomacie selže, jsme připraveni se uchýlit k jiným možnostem,“ dodal Biden.

Bílý dům později vydal prohlášení, v němž uvedl, že oba státníci také probrali „kroky, které mají odstrašit a zadržet nebezpečné chování Íránu v regionu“.

Od krajně pravicového politika Bennetta, který v červnu ukončil dvanáctiletou vládu premiéra Benjamina Netanjahua, se očekávalo, že podle Reuters v soukromí bude na Bidena tlačit, aby přitvrdil svůj postoj vůči Íránu a vycouval z jednání, jejichž cílem je vzkříšení mezinárodní jaderné dohody s Teheránem. Od ní odstoupil Bidenův předchůdce Donald Trump.

„Rád jsem slyšel vaše jasná slova, že Írán nebude nikdy schopen získat jadernou zbraň,“ řekl Bennett Bidenovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme