Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území. Změna platí pro obranu Charkova

Americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura AP a web Politico s odvoláním na americké činitele. USA jsou zdaleka nejdůležitějším poskytovatelem vojenské pomoci zemi čelící třetím rokem ruské agresi, využití svých zbraní mimo ukrajinské území však veřejně odmítají.

Aktualizujeme Washington (Aktualizováno: 22:23 30. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Biden nyní podle zdrojů médií povolil Kyjevu jejich nasazení pro údery v regionu sousedícím s Charkovem.

„Prezident nedávno nařídil svému týmu, aby zajistil, že Ukrajina bude moci použít americké zbraně k reakci na útoky v Charkově, takže Ukrajina bude schopna udeřit na ruské síly útočící na ni nebo se k útoku chystající,“ citoval zpravodajský web jednoho z činitelů.

Zdroj AP zdůraznil, že tato výjimka nic nemění na americkém přístupu zakazujícím Ukrajině používat americké střely dlouhého doletu k útočným úderům na ruském území.

Připravujeme podrobnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme