Biden chce vypovědět 18 lidí z vedení vojenských škol, které jmenoval Trump. Mnozí rezignaci odmítají

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu odstranila z poradních orgánů vojenských akademií 18 lidí, které v závěru svého působení jmenoval do funkcí tehdejší prezident Donald Trump. Členové akademických správních rad dostali dopis s výzvou, aby se svých postů vzdali, nebo budou propuštěni, uvedl ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Mnozí z oslovených rezignaci záhy odmítli.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká média po projevu prezidenta Joea Bidena (na snímku) v Kongresu upozorňují na některé zavádějící, přehnané nebo nepodložené výroky

Členové akademických správních rad dostali dopis s výzvou, aby se svých postů vzdali, nebo budou propuštěni (ilustrační foto) | Foto: Melina Mara | Zdroj: Reuters

„Cílem prezidenta je to, co je cílem každého prezidenta - zajistit, abyste v těchto radách měli osoby, které jsou kvalifikované v nich působit a jejich hodnoty jsou v souladu s vašimi (hodnotami),“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

‚Trumpovi‘ soudci odmítli zrušit protipotratový zákon v Texasu. Zakazuje je od 6. týdne těhotenství

Číst článek

Výzvu k rezignaci obdržela i Trumpova dlouholetá poradkyně Kellyanne Conwayová, která na adresu prezidenta Bidena záhy odpověděla. „Já rozhodně nerezignuji, ale vy byste měl,“ napsala v prohlášení.

Výzvu označila za „zklamání, ale je pochopitelná“. Prezident se tím snaží podle Conwayové odvrátit pozornost od chaotického stahování USA z Afghánistánu, nárůstu počtu případů covidu-19 a neuspokojivých zpráv o nezaměstnanosti.

Rezignaci z rady námořní akademie odmítl specialista na rozpočty Russell Vought. Na twitteru zveřejnil dopis, který z prezidentské kanceláře dostal se stručnou odpovědí. „Ne. Mám tříletý mandát“.

Poradní orgány Vojenské akademie Spojených států ve West Pointu a Americké námořní akademie v Annapolisu mají za úkol „dohlížet na morálku a disciplínu, osnovy, výuku, fiskální záležitosti, akademické metody a další záležitosti“. Rada každé akademie je složená ze členů Kongresu a z kandidátů jmenovaných prezidentem.

Republikán Donald Trump během svého mandátu neodvolal žádného člena rad vojenských škol jmenovaných svým předchůdcem demokratem Barackem Obamou, uvádí The Guardian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme