Rozvoj digitalizace, boj proti covidu i klimatickým změnám. Lídři zemí unie jednali s Bidenem

Evropská unie chce se Spojenými státy spolupracovat na posilování globální bezpečnosti a demokracie, která v současnosti čelí řadě hrozeb. Po videokonferenci premiérů a prezidentů zemí evropského bloku s americkým prezidentem Joem Bidenem to prohlásil šéf Evropské rady Charles Michel. Evropský blok se podle něj chce s USA zasadit také o to, aby se na méně rozvinuté země dostaly vakcíny proti covidu-19.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání lídrů zemí Evropské unie s americkým prezidentem Joem Bidenem

Jednání lídrů zemí Evropské unie s americkým prezidentem Joem Bidenem | Zdroj: Reuters

Biden se na dálku účastnil zasedání unijních lídrů jako první americký prezident po Baracku Obamovi, který osobně dorazil v roce 2009 na summit pořádaný v době českého předsednictví v Praze.

Biden zdvojnásobil vakcinační cíl a hájil migrační politiku. Zrušení Trumpových programů nelituje

Číst článek

Bidenova přibližně půlhodinová diskuse se šéfy členských zemí Evropské unie byla součástí americké snahy o zlepšení vztahů s dlouhodobými partnery, které ochladly za jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Podle Michela a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové hovořil Biden o spolupráci v boji proti covidu-19, kooperaci při řešení problematiky klimatických změn či spolupráci při rozvoji digitalizace a nových technologií.

„Více než kdy dříve mají dnes Spojené státy a Evropská unie odpovědnost za příští generace,“ prohlásil Michel s odkazem na společné hodnoty demokracie a vlády práva, které podle něj chtějí obě strany hájit před současnými hrozbami.

Řeč byla také o vakcínách, které chtějí USA i Evropská unie v budoucnu poskytovat chudším zemím. V současnosti se však zejména evropský blok potýká s jejich nedostatkem a snaží se vyjednávat o jejich dovozu i s Washingtonem. Na dotaz, zda bylo i toto předmětem rozhovoru, ovšem Michel neodpověděl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme