Biden: Škody způsobené extrémním počasím letos v USA přesáhnou 100 miliard dolarů

Extrémní počasí letos ve Spojených státech způsobí škody značně převyšující 100 miliard dolarů (2,15 bilionu korun). Podle agentury Reuters to uvedl americký prezident Joe Biden při úterní návštěvě státu Colorado. Loni činily škody tohoto typu 99 miliard dolarů.

Golden (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody způsobené bouří Nicholas v Houstonu v Texasu | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

Téměř každá třetí americká obec byla v uplynulých měsících zasažena katastrofami způsobenými počasím, které umocnila změna klimatu, řekl Biden při návštěvě Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) v coloradském městě Golden.

Hurikán Nicholas opět zeslábl na tropickou bouři. V Texasu ho doprovází silný déšť

Číst článek

V pondělí prezident při své první cestě po západu Spojených států v prezidentské funkci s odkazem na letošní rozsáhlé lesní požáry volal po zintenzivnění boje proti klimatickým změnám.

Podle něj je nutné investovat miliardy dolarů, aby byly USA připraveny na stále extrémnější počasí na mnoha místech země. Kromě Colorada zavítal Biden v uplynulých dnech také do Kalifornie a Idaha.

„Musíme provést investice, které zpomalí naše příspěvky ke klimatické změně. Dnes, ne zítra,“ řekl Biden v Coloradu.

Podle Reuters prezident doufá, že využije obav voličů ohledně klimatu, aby získal podporu veřejnosti pro svůj investiční plán v hodnotě asi 3,5 bilionu dolarů (75 bilionů korun), o kterém se nyní vyjednává v Kongresu USA. Republikáni plán odmítají.

Z Texasu do Louisiany

Tropická bouře Nicholas se pomalu přesouvá z Texasu do sousední Louisiany, v obou státech způsobila lokální záplavy i masivní výpadky dodávek elektrického proudu. V úterý večer místního času dále zeslábla na tropickou níži, uvedla agentura Reuters. Texaského pobřeží dosáhl Nicholas původně jako hurikán.

Střed níže se nachází asi 100 kilometrů severovýchodně od Houstonu v Texasu, vítr v ní dosahuje 55 kilometrů za hodinu. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) bude ve středu pokračovat v přesunu na východ přes území Louisiany. Ve čtvrtek, kdy nejspíše zasáhne také státy Mississippi a Florida, by její intenzita měla dále slábnout.

Úřady v souvislosti s živlem nadále varují před bleskovými záplavami. Meteorologové místy očekávají až sedm centimetrů srážek za hodinu, ojediněle by na části texaského a louisianského pobřeží mohlo spadnout až 13 centimetrů.

V Louisianě se v důsledku bouře ocitlo bez proudu 94 000 domácností a v Texasu 186 000. Texaský guvernér Greg Abbott vyhlásil stav ohrožení v 17 okresech a třech městech. Na letištích ve městech Houston a Corpus Christi byly zrušeny stovky letů.

Tropická bouře zasáhla Louisianu jen dva týdny poté, co zde před dvěma týdny zpustošil pobřežní obce poblíž města New Orleans hurikán Ida, který po celých Spojených státech usmrtil na 80 lidí. Nicholas si zatím žádné oběti na životech nevyžádal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme