Migrace i ekonomické plány. Bidenův projev obsahoval podle médií zavádějící a nepodložená tvrzení

Americká média po projevu prezidenta Joea Bidena v Kongresu upozorňují na některé zavádějící, přehnané nebo nepodložené výroky. Do této kategorie podle analýz spadá jeho kritika minulé administrativy spojená s potlačováním migrace ze Střední Ameriky či některá vyjádření o ekonomických plánech. Agentura AP také uvádí na pravou míru pasáž z oficiální reakce Republikánské strany týkající se obratu epidemie covidu-19 a zásluh na vakcinační kampani.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká média po projevu prezidenta Joea Bidena (na snímku) v Kongresu upozorňují na některé zavádějící, přehnané nebo nepodložené výroky | Foto: Melina Mara | Zdroj: Reuters

Podle televize CNN se Biden v prvním prezidentském projevu na společné schůzi Kongresu převážně držel faktů, dopustil se ale i „několika nesprávných tvrzení“. Problematické momenty podle ní přicházely hlavně tehdy, když se odklonil od připraveného textu.

Biden v projevu ke 100 dnům v úřadu: USA jsou znovu v pohybu. Pracujeme, sníme a vedeme svět

Číst článek

Pro Bidenovu administrativu je kromě koronaviru zásadní výzvou zvládání přílivu migrantů překračujících hranici s Mexikem a právě v této oblasti se prezident dopustil dvou významných „faulů“.

List The New York Times hodnotil jako zavádějící výrok o tom, že vláda exprezidenta Baracka Obamy, v níž byl Biden viceprezidentem, spustila fungující plán na potlačení emigrace ze středoamerických zemí, který pak administrativa Donalda Trumpa opustila.

„Pomoc Hondurasu, Salvadoru a Guatemale, kterou pan Biden řídil, mnoho nezměnila,“ píše New York Times. Trumpova administrativa sice některé prostředky zablokovala ve snaze donutit lídry daných zemí k razantnějším krokům, později ale podporu částečně obnovila.

AP podotýká, že Biden navrhuje pro příští rok poskytnutí 861 milionů dolarů, zatímco v uplynulých šesti letech podpora pro Střední Ameriku kolísala mezi 506 a 750 miliony dolarů.

Přehnaná očekávání

Biden také ve středu večer řekl, že ve Spojených státech žije 11 milionů imigrantů bez povolení k pobytu, z nichž „velkou většinu“ tvoří lidé, kteří jej dříve měli, ale vízum už jim neplatí.

Biden žádá vyšší daně pro osoby a korporace s vysokými příjmy. Financovaly by rodinnou politiku

Číst článek

„Neexistuje žádný oficiální údaj o tom, kolik lidí do země přišlo a zůstalo i po vypršení víza,“ reaguje AP. Podle CNN experti odhadují, že takoví lidé netvoří ani více než polovinu „nedokumentované populace“, natož „velkou většinu“.

Dalším velkým tématem Bidenova projevu byly ekonomické plány, přičemž prezident je vykresloval jako iniciativy podporované experty napříč politickým spektrem. Opomíjel při tom výhrady některých odborníků, podle nichž současná administrativa utrácí přespříliš, případně nesprávným způsobem.

Přehnaný je podle všeho také výrok o odhadech „nezávislých expertů“, že prezidentův plán rozvoje infrastruktury „přinese miliony nových pracovních míst a biliony dolarů v ekonomickém růstu v příštích letech“.

‚Hodnocení přitažené za vlasy‘

Opakovaně podle médií přeháněl také republikánský senátor Tim Scott, který dostal na starost tradiční odpověď opozice na projev hlavy státu. Scott mimo jiné tvrdil, že Bidenova administrativa převzala boj proti epidemii covidu-19 ve chvíli, kdy už bylo nakročeno k úspěchu, a že za „záplavu bezpečných a účinných vakcín“ mohou Američané vděčit krokům Trumpovy vlády.

Biden uznal genocidu Arménů za první světové války. Turecko se proti tvrzení ohradilo

Číst článek

AP jeho popis hodnotila jako značně přitažený za vlasy. Počty nákaz a statistika hospitalizací sice už v době inaugurace klesaly, země ale „zdaleka nebyla z nejhoršího venku“.

„A jakkoli Trumpova administrativa dohlížela na příchod dvou vysoce účinných vakcín, dodávky dávek zaostávaly za poptávkou a několik guvernérů si stěžovalo na zmatečné signály z Trumpova týmu,“ dodává AP.

Také připomíná, že samotný Trump se v závěru mandátu soustředil na zpochybňování výsledku prezidentských voleb a boji proti koronaviru ve veřejných vyjádřeních nevěnoval skoro žádný prostor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme