Bidenova administrativa musí obnovit Trumpův migrační program. Neuspěla u nejvyššího soudu

Nejvyšší soud Spojených států zamítl žádost administrativy prezidenta Joea Bidena o zablokování dřívějšího rozhodnutí soudu nižší instance, který nařídil obnovení migračního programu předchozí vlády. Ten nutil migranty čekat v Mexiku na vyřízení žádostí o azyl ve Spojených státech. Informovaly o tom ve středu agentury Reuters a AP. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v reakci uvedlo, že rozhodnutí soudu lituje a proti nařízení bude nadále bojovat.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na americko-mexické hranici zadrželi v březnu 171 tisíc migrantů, nejvíc za 15 let

Nejvyšší soud Spojených států zamítl žádost administrativy prezidenta Joea Bidena o zablokování dřívějšího rozhodnutí soudu nižší instance, který nařídil obnovení migračního programu předchozí vlády. Ten nutil migranty čekat v Mexiku na vyřízení žádostí o azyl ve Spojených státech (ilustrační foto) | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Program nazvaný Protokoly ochrany migranta (MPP), někdy také přezdívaný Zůstaň v Mexiku, zavedla předchozí vláda republikánského prezidenta Donalda Trumpa v roce 2019. Žadatelé o azyl v USA byli v jeho rámci vraceni do Mexika, aby tam čekali na vyřízení své žádosti americkými úřady.

,Jsme odhodlaní najít správnou cestu.` USA představila cesty boje s migrací ze Střední Ameriky

Číst článek

Program měl odradit žadatele o azyl, ale podle jeho kritiků upíral lidem právo žádat o ochranu v USA a nutil je čekat v nebezpečných mexických pohraničních městech.

Demokratický prezident Joe Biden po nástupu do Bílého domu program zrušil. Americké státy Texas a Missouri následně podaly proti tomuto rozhodnutí žalobu.

Soud v Texasu nedávno nařídil obnovení kontroverzního programu s odůvodněním, že Bidenova administrativa porušila zákon, jenž vyžaduje při zavádění politiky podstoupení určitých procedurálních kroků, uvedla televize CNN.

Vláda požádala o zablokování tohoto rozhodnutí, argumentovala mimo jiné tím, že prezident má „jasnou pravomoc určovat imigrační politiku“. Nejvyšší soud však nyní dospěl k závěru, že administrativa neprokázala, že by mohla zpochybnit tvrzení, že ukončení programu bylo „svévolné“.

Bidenova vláda identifikovala 3913 dětí oddělených od rodičů na hranici, rodiny slíbila sjednotit

Číst článek

Agentury zároveň podotkly, že s tímto rozhodnutím nesouhlasila trojice liberálních soudců. Nejméně pět z šesti konzervativních členů nejvyššího soudu, z nichž tři jmenoval Trump, hlasovalo pro obnovení programu, podotkla AP.

Usnesení nejvyššího soudu znamená, že rozhodnutí soudu nižší instance z Texasu nyní vstupuje v platnost, podotkl Reuters. Podle AP zatím není jasné, kolika lidí se verdikt dotkne a jak rychle se to stane. Nic ovšem nebrání tomu, aby se vláda znovu pokusila program ukončit, uvedla agentura.

Podle serveru BBC News bylo do programu zařazeno přibližně 70 000 běženců. Bidenova administrativa začala jejich případy měsíc po inauguraci prezidenta postupně zpracovávat a migranty pouštět do USA, aby tam mohli vyčkat na projednání jejich žádostí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme