Biden omilostní tisíce lidí odsouzených za držení marihuany. ‚Nikdo by za to neměl být ve vězení,‘ řekl

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na federální úrovni odsouzeni za „prosté držení marihuany“. Šéf Bílého domu v této souvislosti uvedl, že by „nikdo neměl být ve vězení jen za užívání nebo držení marihuany“ a vyzval guvernéry amerických států, aby jeho příkladu následovali.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident zdůraznil, že za držení marihuany by stejně jako ve federálních věznicích neměli lidé končit ani ve věznicích jednotlivých států. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP jde o významný krok k dekriminalizaci této drogy, za jejíž držení jsou v USA častěji trestáni černoši.

Florida se po hurikánu Ian bude vzpamatovávat roky, míní Biden. Schválil vyhlášku na pomoc obětem

Číst článek

„Posílání lidí do vězení za držení marihuany zmařilo příliš mnoho životů a lidé skončili ve vězení za jednání, které mnoho států již nezakazuje. Záznamy v trestním rejstříku za držení marihuany také vytvořily zbytečné překážky v zaměstnání, bydlení a vzdělávání,“ uvedl americký prezident.

V této souvislosti poznamenal, že ačkoliv lidé jiné barvy pleti než bílé užívají marihuanu v podobné míře jako běloši, jsou to právě menšiny, které jsou za držení marihuany mnohem častěji stíhány a zatýkány. „Je čas, abychom tyto křivdy napravili,“ uvedl.

Americký prezident zdůraznil, že za držení marihuany by stejně jako ve federálních věznicích neměli lidé končit ani ve věznicích jednotlivých států. Vyzval proto guvernéry, aby jeho krok následovali.

Podle Bílého domu není ve federálních věznicích nikdo, kdo by byl odsouzen za pouhé držení marihuany. Milost však podle Bidena může ulevit tisícům lidí od „vedlejších účinků“ jejich předchozího odsouzení.

Revize klasifikace marihuany

Prezident také žádá federální činitele, aby zahájili revizi způsobu, jakým je marihuana klasifikována podle federálních zákonů.

Šéf Bílého domu v prohlášení připomenul, že podle federálního zákona je marihuana zařazena mezi nejnebezpečnější drogy spolu s LSD a heroinem, přičemž fentanyl a metamfetamin, které pohánějí „epidemii předávkování“ v USA, jsou zařazeny do méně závažné kategorie.

Sending people to prison for possessing marijuana has upended too many lives and incarcerated people for conduct that many states no longer prohibit. That's before you address the clear racial disparities around prosecution and conviction.

Today, we start to right these wrongs.

02:38 – 07. 10. 2022

4650 32183

V závěru prezident poznamenal, že by i s nynější změnou pravidel ohledně držení marihuany měla zůstat v platnosti „důležitá omezení, která se týkají jejího pašování, propagování a prodeje nezletilým“.

Bidenův krok přivítali představitelé nevládních organizací, aktivisté za rovnoprávnost, demokratičtí politici a také běžní Bidenovi voliči.

„Trvalo to neuvěřitelně dlouho,“ řekla šéfka organizace Drug Policy Alliance, která se věnuje drogové politice, Kassandra Frederiqueová. Podle ní neexistuje pádný důvod, aby Američané měli záznam v trestním rejstříku za něco, co už je legální nebo není trestným činem v řadě států.

Podle odhadů nevládních organizací bylo od roku 1965 odsouzeno za trestné činy související s marihuanou 29 milionů Američanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme