Biden: Nové sankce proti Íránu mohou být hotové příští týden

Nové mezinárodní sankce proti Íránu mohou být připravené ke schválení už příští týden nebo na počátku května. V televizi ABC to prohlásil americký viceprezident Joe Biden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden | Foto: US Department of Defense

O možnosti zpřísněného postihu Islámské republiky se mluví už od loňského léta. Zatím se ale čekalo na případnou změnu postoje Teheránu ke sporům o jeho jaderný program. Světové mocnosti se také neshodly, čeho přesně by se embargo mělo týkat.

Biden prohlásil, že o potřebě nových sankcí jsou přesvědčení rozhodující světoví vůdci, a že ani Čína je podle všeho nezablokuje.

Také izraelský premiér Benjamin Netanjahu se prý kloní k této cestě.
Americký viceprezident prohlásil, že si nemyslí že by Izrael v tuto chvíli na Írán zaútočil. Jeruzalémská vláda prý počká, až jak budou fungovat nové sankce.

Dosavadní debaty se vedly o tom, jestli se má postih týkat například revolučních gard, anebo má zahrnovat i třeba zákaz dovozu ropných derivátů. Právě to by silně zasáhlo íránskou společnost a ekonomiku.

Írán patří k předním vývozcům surové ropy, benzín si ale nestačí vyrábět a musí ho nakupovat v cizině.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme