Biden posílil Obamacare i upravil pravidla u potratů. Tvrdí, že po Trumpovi ‚napravuje způsobené škody‘

Američané budou mít o něco snazší přístup ke zdravotní péči. Spojené státy zároveň znovu začnou pomáhat zahraničním organizacím, které provádějí potraty. V nově vydaných dekretech to nařídil prezident Joe Biden. Při podepisování řekl, že chce napravit škody napáchané svým předchůdcem Donaldem Trumpem. Nový šéf Bílého domu na začátku svého období významně spoléhá na exekutivní příkazy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané budou mít o něco snazší přístup ke zdravotní péči. Spojené státy zároveň budou znovu pomáhat zahraničním organizacím, které provádějí potraty. V nově vydaných dekretech to nařídil prezident Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

O zákaz financovat provádění potratů v zahraničí se američtí demokraté a republikáni přetahují desítky let.

Zejména republikánští prezidenti odmítali, aby Spojené státy finančně pomáhaly zahraničním organizacím, které potraty provádějí. 

Konec politiky nulové tolerance z dob Trumpa. Úřady budou migraci z Mexika do USA řešit individuálně

Číst článek

Donald Trump zákaz rozšířil. Utáhl kohoutky také organizacím, které samy jen shánějí peníze pro potratové kliniky.

Joe Biden nyní zákaz zrušil. Řekl, že nedělá nic nového, nevytváří žádný nový zákon. Jen podmínky vrací zpět do podoby, která platila před Trumpovým nástupem. Doslova prý napravuje způsobené škody. To má podle nového prezidenta podpořit práva a reprodukční zdraví žen a dívek v USA i na celém světě.

Odstoupil také od takzvaného Ženevského konsenzu – rezoluce zhruba třicítky států, které jsou proti potratům.

Téma je v zemi aktuální. Právě v pátek se má konat Pochod pro život – každoroční demonstrace za zákaz potratů. Minulý rok se jí poprvé v historii zúčastnil i prezident, tedy Donald Trump. Letos se akce bude konat online. Na téma interrupcí se vedou právní bitvy i v několika jižanských státech USA.

Rozšířená Obamacare

Biden také posílil Obamovu zdravotnickou reformu z roku 2010 známou jako Obamacare. Nařídil obnovit přístup ke zdravotnímu pojištění skrz webový vládní portál. Státem dotovaná pojištění je možné uzavírat jen v posledních týdnech roku. Nově se ale mohou Američané registrovat i mezi únorem a květnem.

Nové programy pokrývají i chronické zdravotní problémy nebo potíže způsobené nemocí covid-19.

Zádrhel Bidenovy imigrační politiky. Texaský soudce zablokoval vymáhání zákazu deportací

Číst článek

Donald Trump dlouhodobě usiloval o zrušení Obamacare, ale neúspěšně. Dařilo se mu však zákon oslabovat právě pomocí exekutivních příkazů.

Biden je v úřadu jen osm dní. Už ale vydal víc exekutivních příkazů než několik jeho předchůdců v úvodu svého vládnutí. Je to právě tím, že nová administrativa podle svých slov napravuje chyby té předchozí.

Už první den v úřadu Biden podepisoval celkem 17 dokumentů. Nařídil zastavení výstavby zdi u hranic s Mexikem, vstoupil zpět do Světové zdravotnické organizace, vrátil zemi do Pařížské klimatické dohody nebo utlumil těžbu ropy v chráněných oblastech.

Podle Bidenova týmu už tehdy prezident napravoval Trumpovy kroky, které považoval za špatné, nebo dokonce nelidské. Za víc než týden Biden podepsal na 40 dekretů. Skoro polovina z nich obrací směr nastavený Trumpem.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme