Biden představil očkovací plán. 100 milionů Američanů se musí naočkovat nebo týdně testovat

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek představil nový plán federální vlády v boji proti nemoci covid-19, podle nějž na 100 milionů Američanů musí být očkováno nebo pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Cílem je zvýšit proočkovanost a zastavit šíření mutace delta, informovala agentura AP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden podepisuje exekutivní rozhodnutí v Oválné pracovně v Bílém domě

Nový plán pro boj s nemocí covid-19, který oznámil Biden v čtvrtečním projevu z Bílého domu, reaguje na rostoucí počet případů. | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Ve svém projevu z Bílého domu Biden kritizoval asi 80 milionů obyvatel Spojených států, kteří ještě nejsou očkovaní, navzdory tomu, že vakcíny jsou již několik měsíců dostupné. „Byli jsme trpěliví. Ale naše trpělivost slábne a na vaše odmítání doplácíme všichni,“ řekl. Neočkovaná menšina lidí podle něj může „způsobit spoustu škody a také ji způsobuje“.

Na základě vládního plánu všechny americké firmy s více než 100 zaměstnanci budou muset od svých pracovníků vyžadovat očkování nebo týdenní testy na koronavirus. Toto opatření se týká asi 80 milionů Američanů.

Povinné očkování

Povinné bude očkování pro zhruba 17 milionů pracovníků ve zdravotnických zařízeních, která využívají státní systém zdravotního zabezpečení Medicare a Medicaid. Očkování bude vyžadováno i od několika milionů zaměstnanců federální vlády a jejích externích spolupracovníků. Federální zaměstnanci měli doposud možnost nechat se očkovat nebo podstupovat pravidelné testy. Nyní mají až na výjimky 75 dní na to, aby si nechali dát vakcínu.

Přes 400 tisíc neočkovaných seniorů je hodně, je třeba zatlačit a přesvědčit je, míní poslanec Vyzula

Číst článek

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že nová opatření budou napadena u soudů. Okamžitě je také kritizovali opoziční Republikáni.

Nový plán pro boj s nemocí covid-19, který oznámil Biden v čtvrtečním projevu z Bílého domu, reaguje na rostoucí počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech v poslední době a na stagnující tempo očkování proti covidu.

Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie přes 40 milionů potvrzených případů nákazy koronavirem, což je v absolutních číslech nejvíce ze všech zemí světa. USA, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, zároveň mají nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19, a sice více než 650 000 úmrtí. Země nyní zažívá další nápor epidemie a zdravotnictví se opět ve více státech dostává na hranici svých možností. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu dostalo přes 208 milionů Američanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme