Biden vyzval v telefonátu Putina, aby zasáhl proti hackerům v Rusku. Útočí na firmy v USA

Americký prezident Joe Biden telefonicky vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina, aby zasáhl proti počítačovým hackerům, kteří z ruského území podnikají vyděračské kybernetické útoky. Oznámil to v pátek Bílý dům. Americké firmy a úřady byly v poslední době cílem řady útoků, které podle expertů přišly z Ruska. Zatím poslední větší incident tohoto druhu je z uplynulého víkendu.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Prezident Biden zdůraznil, že Rusko musí přijmout kroky, jež rozbijí v Rusku působící skupiny, které podnikají ransomwarové útoky. Dal také jasně najevo, že je odhodlán nadále bojovat proti hrozbě, kterou ransomware představuje,“ uvedl Bílý dům.

USA a další země zasáhl masivní kybernetický útok. Hackeři žádají 70 milionů dolarů

Číst článek

Dodal přitom, že Biden Putinovi sdělil, že Spojené státy „podniknou veškeré nutné kroky k ochraně svých občanů i kritické infrastruktury tváří v tvář této pokračující hrozbě“.

Mluvčí Bílého domu pak uvedla, že oba lídři spolu mluvili asi hodinu. Hlavním tématem jednání byl víkendový útok, který využil slabiny v softwaru americké společnosti Kaseya. Skrz něj se hackeři dostali do systémů asi 1500 firem, uvedla Kaseya.

Telefonát přišel necelý měsíc po prvním osobním setkání obou lídrů od Bidenova nástupu do funkce. Biden na červnové schůzce Putina varoval před útoky proti americkým úřadům a podnikům, které podle amerických expertů přicházejí od skupin sídlících v Rusku.

‚Byla to správná věc pro USA.‘ Šéf Colonial Pipeline přiznal, že firma zaplatila hackerům výkupné

Číst článek

Kybernetické útoky proti Spojeným státům se v posledních měsících staly jedním z největších bezpečnostních problémů, s nimiž se Bidenova administrativa potýká. V květnu činnost hackerů vedla k dočasnému pozastavení provozu potrubí, které zajišťuje distribuci paliva asi pro polovinu východního pobřeží USA.

Společnost Colonial Pipeline, která toto potrubí provozuje, zaplatila hackerům miliony dolarů, aby získala opětovnou kontrolu nad svými počítačovými systémy. Americké úřady nakonec oznámily, že se jim většinu prostředků zaplacených v kryptoměně bitcoin podařilo hackerům zabavit.

Spojenými státy rovněž otřásl útok zneužívající slabiny v softwaru firmy SolarWinds, přes který získali hackeři přístup do počítačových systémů řady amerických úřadů i tisíců soukromých firem. V nich pak nepozorovaně slídili několik měsíců. Za útokem podle některých expertů stálo Rusko, což ale Moskva odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme