Reakce na explozi v Polsku: Biden svolal mimořádnou schůzku G7 a dalších zemí

Americký prezident Joe Biden svolal na středu mimořádnou schůzku představitelů zemí G7 a NATO, kteří se účastní summitu G20 v Indonésii. Šéf Bílého domu tak podle agentury AP reagoval na explozi v Polsku u hranic s Ukrajinou, při které v úterý odpoledne zemřeli dva lidé. Polské ministerstvo zahraničí v noci na středu uvedlo, že tam spadla raketa vyrobená v Rusku.

Nusa Dua (Indonésie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Jednání se podle AP účastní vrcholní představitelé skupiny G7 - tedy Spojených států, Francie, Německa, Británie, Itálie, Kanady a Japonska. Připojili se k nim také lídři Španělska, Nizozemska a Evropské unie. Na začátku jednání, které pokračovalo za zavřenými dveřmi, s novináři nemluvili, poznamenala agentura AFP.

Po výbuchu ruské rakety v Polsku zemřeli dva lidé. Spojenci mluví o možné eskalaci

Číst článek

Na polskou vesnici Przewodów na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou dopadla v úterý odpoledne podle polského ministerstva zahraničí raketa vyrobená v Rusku. Polská diplomacie nespecifikovala, kdo ji vystřelil. V souvislosti s tímto incidentem si předvolala ruského velvyslance ve Varšavě, aby podal vysvětlení.

Polský prezident Andrzej Duda byl ohledně původu střely opatrnější a uvedl, že úřady zatím s jistotou neví, kdo ji odpálil ani kde byla vyrobena, podotkla AP. Uvedl, že byla „s největší pravděpodobností“ vyrobena v Rusku, ale ještě se to ověřuje.

Pokud by se tato informace potvrdila, bylo by to poprvé od ruské invaze na Ukrajinu, kdy ruská zbraň zasáhla území některé z členských zemí NATO, podotkla AP.

Kvůli incidentu se ve středu mají sejít také velvyslanci členských zemí NATO.

Moskva už dříve své zapojení popřela. Výbuchy se polskou obcí ozvaly přibližně v době, kdy ruské invazní síly zasáhly vzdušnými útoky města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině včetně její západní části, která hraničí s Polskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme