Biden by Trumpa porazil jen o jeden procentní bod, uvádí průzkum. Spousta voličů není rozhodnuta

Současný americký prezident Joe Biden má před listopadovými volbami nepatrný náskok jednoho procentního bodu před svým předchůdcem Donaldem Trumpem. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters. Oba dva kandidáti si již zajistili dostatečný počet delegátů na to, aby získali nominaci svých stran do očekávaného souboje o Bílý dům. Jeden procentní bod je ale stále v rámci statistické chyby, píše také Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Joe Biden by Donalda Trumpa porazil jen o jeden procentní bod, uvádí průzkum (ilustrační foto) | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Přibližně 39 procent registrovaných voličů uvedlo, že by volilo demokrata Bidena, kdyby se volby konaly dnes, zatímco 38 procent by dalo hlas republikánovi a exprezidentovi Trumpovi.

Biden vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně. ‚Trump bude opět poražen,‘ řekl

Číst článek

Průzkumu se tento týden účastnilo 4094 Američanů, včetně 3356 registrovaných voličů, a statistická odchylka podle Reuters činila 1,7 procentního bodu u všech respondentů a 1,8 procentního bodu u registrovaných voličů.

Mnoho voličů zůstává nerozhodnutých, jedenáct procent uvedlo, že by volilo jiné kandidáty, pět procent řeklo, že by nevolilo, a sedm procent nevědělo nebo odmítlo odpovědět.

Reprízu prezidentského duelu z roku 2020 vyhlíží Američané se značnou nevolí. Biden je jako prezident velmi nepopulární a podle většiny voličů je ve věku 81 let příliš starý na výkon funkce.

Sedmasedmdesátiletý Trump zase kandiduje jako první obžalovaný exprezident v dějinách USA a nijak neustupuje od polarizující rétoriky, která provází jeho působení ve vrcholné politice.

Těsný souboj

Průzkum zahrnoval řadu způsobů měření podpory pro Bidena a Trumpa a většina z nich podle Reuters ukazovala na těsný souboj.

Trump měl nepatrný náskok mezi všemi respondenty, ale Bidenův náskok mezi registrovanými voliči byl významný, protože mají větší pravděpodobnost, že se v listopadu dostaví k volebním urnám.

Biden vs. Trump. Soupeři prezidentských voleb získali potřebný počet delegátů pro kandidaturu

Číst článek

V sedmi státech, kde byly volby v roce 2020 nejtěsnější, tedy ve skupině, která by se v listopadu mohla opět ukázat jako klíčová, vedl Trump mezi registrovanými voliči nad Bidenem v poměru 40 procent ku 37 procentům.

Průzkumy z posledních týdnů obecně připisují vyšší preference republikánskému prezidentovi z let 2017 až 2021. Navrch má jak na úrovni celých USA, tak ve většině států, které jsou považovány za klíčové, protože v nich dlouhodobě nedominuje jedna politická strana. Právě vítězství v jednotlivých státech jsou pro prezidentskou volbu rozhodující, neboť za ně kandidáti získávají tzv. volitele.

Nezávislého kandidáta v podobě Roberta Kennedyho by podle průzkumu podpořilo 15 procent registrovaných voličů, pokud by se objevil jako třetí kandidát na volebním lístku, což je méně než 17 procent v lednovém průzkumu. Zdálo se, že Kennedy by mohl Trumpovi a Bidenovi odčerpat podobný podíl hlasů, uvedl Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme