Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany

Podmíněné pokračování vývoje systému protiraketové obrany oznámil na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Joe Biden. Americká administrativa podle něj přihlédne k efektivitě raketového štítu a jeho nákladnosti. Další účastníci konference se vyslovili pro zapojení Ruska do celého projektu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden

Americký viceprezident Joe Biden | Zdroj: ČTK

Spojené státy budou pokračovat ve vývoji systému protiraketové obrany, ovšem s přihlédnutím k jeho efektivitě a finančním nákladům. V Mnichově to na tamní bezpečnostní konferenci řekl americký viceprezident Joe Biden. Ten signalizoval nový přístup Spojených států k mezinárodní spolupráci v bezpečnostních otázkách.

Šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga Bidenova slova uspokojila a nepřekvapila: "Mně bylo naprosto jasné, že vzhledem k hospodářské krizi se bude šetřit i v tomto ohledu. Já už to opakovaně říkám nějaký čas. Američané dbají na efektivitu. Je jasné, že ten systém se kvalitativně vylepšuje a to pokračuje. Také chtějí nastavit trošku lepší atmosféru ve vztahu k Rusku a jiným. Takže nic tak překvapivého se neděje."

Biden taky uvedl, že chce jeho země nastolit nový tón v zahraniční politice. Spojené státy hodlají klást důraz na diplomacii, ale nebudou nikomu uznávat sféru vlivu. Američané také budou bránit své hodnoty, nebudou pokračovat v mučení a uzavřou věznici Guantánamo na Kubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Alexandrem Vondrou od Jiřího Hoška

"Vůbec bych nevylučoval, že v určité fázi jednání o protiraketové obraně podepíšeme s Ruskem dokonce nějakou příslušnou smlouvu," uvedl generální Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer. Americký viceprezident Biden ve svém projevu nenaplnil naděje některých politiků týkající se výrazného oteplení vztahů s Moskvou. Biden prohlásil, že v některých věcech se Amerika s Ruskem evidentně neshodne: "USA třeba nikdy neuznají separatistické provincie Abcházii a Jižní Osetii coby nezávislé státy. Stejně tak nebudou Američané uznávat sféry vlivu," dodal Biden.

Biden také ujistil všechny přítomné, že Spojené státy revidují i politiku vůči Íránu, kterému nabídly dialog. Podobně se před jeho projevem vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta také uvedla, že světové společenství nesmí dopustit, aby Írán získal jadernou zbraň. Tento cíl označila za prubířský kámen bezpečnostní politiky.

K tématu si přečtěte také:
Účastníci mnichovské konference se shodují na potřebě zapojit Rusko do bezpečnosti Evropy
Vondra po jednání v Mnichově odmítl spekulace o výměně radaru za odzbrojení
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
Schwarzenberg: Nová americká vláda od myšlenky protiraketového deštníku neupustí
Senátoři schválili smlouvy o radarové základně na našem území
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme