Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany

Podmíněné pokračování vývoje systému protiraketové obrany oznámil na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Joe Biden. Americká administrativa podle něj přihlédne k efektivitě raketového štítu a jeho nákladnosti. Další účastníci konference se vyslovili pro zapojení Ruska do celého projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden | Foto: ČTK/AP

Spojené státy budou pokračovat ve vývoji systému protiraketové obrany, ovšem s přihlédnutím k jeho efektivitě a finančním nákladům. V Mnichově to na tamní bezpečnostní konferenci řekl americký viceprezident Joe Biden. Ten signalizoval nový přístup Spojených států k mezinárodní spolupráci v bezpečnostních otázkách.

Šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga Bidenova slova uspokojila a nepřekvapila: "Mně bylo naprosto jasné, že vzhledem k hospodářské krizi se bude šetřit i v tomto ohledu. Já už to opakovaně říkám nějaký čas. Američané dbají na efektivitu. Je jasné, že ten systém se kvalitativně vylepšuje a to pokračuje. Také chtějí nastavit trošku lepší atmosféru ve vztahu k Rusku a jiným. Takže nic tak překvapivého se neděje."

Biden taky uvedl, že chce jeho země nastolit nový tón v zahraniční politice. Spojené státy hodlají klást důraz na diplomacii, ale nebudou nikomu uznávat sféru vlivu. Američané také budou bránit své hodnoty, nebudou pokračovat v mučení a uzavřou věznici Guantánamo na Kubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Alexandrem Vondrou od Jiřího Hoška

"Vůbec bych nevylučoval, že v určité fázi jednání o protiraketové obraně podepíšeme s Ruskem dokonce nějakou příslušnou smlouvu," uvedl generální Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer. Americký viceprezident Biden ve svém projevu nenaplnil naděje některých politiků týkající se výrazného oteplení vztahů s Moskvou. Biden prohlásil, že v některých věcech se Amerika s Ruskem evidentně neshodne: "USA třeba nikdy neuznají separatistické provincie Abcházii a Jižní Osetii coby nezávislé státy. Stejně tak nebudou Američané uznávat sféry vlivu," dodal Biden.

Biden také ujistil všechny přítomné, že Spojené státy revidují i politiku vůči Íránu, kterému nabídly dialog. Podobně se před jeho projevem vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta také uvedla, že světové společenství nesmí dopustit, aby Írán získal jadernou zbraň. Tento cíl označila za prubířský kámen bezpečnostní politiky.

K tématu si přečtěte také:
Účastníci mnichovské konference se shodují na potřebě zapojit Rusko do bezpečnosti Evropy
Vondra po jednání v Mnichově odmítl spekulace o výměně radaru za odzbrojení
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
Schwarzenberg: Nová americká vláda od myšlenky protiraketového deštníku neupustí
Senátoři schválili smlouvy o radarové základně na našem území
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme