Biden v Bělehradě: Cílem USA je úspěšné začlenění Srbska do NATO a EU

Novou kapitolu vztahů mezi Srbskem a Spojenými státy má odstartovat dnešní návštěva amerického viceprezidenta Josepha Bidena v Bělehradě. Ten po jednání se srbským prezidentem Borisem Tadičem uvedl, že Balkán nemůže uspět bez ústřední role demokratického Srbska. Slíbil přitom podporu USA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Bělehrad

"Cílem Spojených států je úspěšné začlenění Srbska do euroatlantických struktur. Podporují přitom srbské úsilí o vstup do Evropské unie," prohlásil v Bělehradě americký viceprezident Joe Biden.

Dodal, že Spojené státy by si přály, aby Srbsko spolupracovalo s USA a s Evropskou unií při budování multietnické demokratické společnosti. A to jak ve vlastní zemi, tak v Bosně a Hercegovině, jejíž nedílnou součástí jsou právě Srbové a jejich autonomie Republika srbská.

Joe Biden také ocenil sbližování vztahů Srbska s Chorvatskem, Černou Horou a Makedonií. USA podle něj neočekávají od Srbska, aby uznalo Kosovo, ale pragmatická řešení problémů.

Návštěvu viceprezidenta Bidena doprovázejí v Bělehradě mimořádná bezpečnostní opatření, která ochromila dopravu v srbském hlavním městě.

Posledním vysokým americkým politikem, který Srbsko navštívil, byl bývalý prezident USA Jimmy Carter před téměř třiceti lety.

Přečtěte si také:
Srbsko očekává historickou návštěvu viceprezidenta Spojených států
Americký viceprezident Joe Biden je na cestě po třech balkánských zemích
Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany
Spojené státy mají za sebou ostře sledovanou debatu kandidátů na post viceprezidenta

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme