Biden věří, že se blíží výměna rukojmí mezi Izraelem a Hamásem. Dohoda ale neexistuje

Americký prezident Joe Biden věří, že dohoda mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás o propuštění rukojmí je blízko, píše agentura Reuters. Optimismus ohledně jednání vyjádřili v průběhu víkendu také izraelský velvyslanec v USA Michael Herzog nebo katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jehož země jednání pomáhá zprostředkovat.

Sledujeme online Washington/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden při návštěvě Izraele během probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem

Americký prezident Joe Biden při návštěvě Izraele během probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Podrobností o rozhovorech je ale málo, zástupci Bílého domu v sobotu popřeli zprávu deníku The Washington Post (WP), podle které už existuje „předběžná dohoda“ zahrnující propuštění asi 50 rukojmích z Pásma Gazy výměnou za pětidenní klid zbraní.

Izrael v pondělí zase odmítl zprávy jordánského listu Al-Ghad, který citoval činitele Hamásu, že v pondělí začne v Pásmu Gazy platit klid zbraní. Možnému blížícímu se uzavření dohody kromě politických vyjádření však nasvědčuje také fakt, že příbuzní unesených Izraelců byli podle deníku Haarec informováni o „významném pokroku“ ve vyjednáváních s Hamásem.

Zabíjení Izraelců je zlo, ale to je i zabíjení civilistů v Gaze, zdůrazňuje palestinský knihkupec z Jeruzaléma

Číst článek

Ozbrojení islamisté z hnutí Hamás unesli kolem 240 lidí z Izraele do Pásma Gazy poté, co 7. října spáchali brutální teroristický útok na jihozápadě země, při němž zahynulo téměř 1200 civilistů. Podle amerických úřadů Hamás drží asi 180 lidí, dalších 40 Palestinský islámský džihád a zbytek jiné radikální organizace v Pásmu Gazy.

Výsledkem dosavadních diplomatických snah bylo propuštění čtyř rukojmí. O úmrtí až 50 z nich při izraelském bombardování v Gaze informovali zástupci Hamásu, jejich tvrzení však nelze nezávisle ověřit.

Izrael souběžně s vyjednáváním o propuštění rukojmích pokračuje ve vojenské kampani, která má za cíl zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu v Pásmu Gazy a zajistit, aby se na budoucí vládě v oblasti islamistické hnutí nepodílelo. Izraelské operace mají tisíce palestinských civilních obětí, jak ovšem informují úřady ovládané Hamásem. Podle zpráv médií pak vojáci ničí i civilní infrastrukturu Gazy, před válkou více než milionového a největšího města Pásma Gazy, tak, že město by brzy mohlo být neobyvatelné.

ava, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme