Biden výrazně vede ve vybírání peněz na kampaň. Trumpovi chybí menší dárci, nechtějí platit právníky

Americký prezident Joe Biden a jeho Demokratická strana v únoru znovu výrazně předčili republikánský tábor v čele s exprezidentem Donaldem Trumpem ve výběru peněz na kampaň před očekávaným opakováním jejich souboje o Bílý dům. Podle hlášení obou štábů vstupovali demokraté do března s rezervou ve výši 155 milionů dolarů (skoro 3,6 miliardy korun), republikáni jen se 42 miliony.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden a Donald Trump

Joe Biden a Donald Trump | Foto: Evelyn Hockstein/Sergio Flores | Zdroj: Reuters

Trumpův tým opět utratil miliony dolarů za právní výdaje, uvádí agentura Reuters. Finanční stránka kampaně zůstává vzácným zdrojem pozitivních zpráv pro prezidenta Bidena, který aktuálně za Trumpem zaostává v průzkumech preferencí v klíčových amerických státech.

Biden by Trumpa porazil jen o jeden procentní bod, uvádí průzkum. Spousta voličů není rozhodnuta

Číst článek

Úřadující prezidenti zpravidla mívají ve výběru příspěvků navrch nad svými vyzyvateli a Biden podle médií toto pravidlo potvrzuje už několik měsíců. Trumpův tým v noci na čtvrtek oznámil, že v únoru ve spolupráci s Republikánskou stranou vybral na kampaň zhruba 20 milionů dolarů.

To je sice více než v lednu a v prosinci, Biden ovšem za minulý měsíc hlásil přes 53 milionů a o měsíc dříve 42 milionů.

Podle nové analýzy televize CNBC se republikánský exprezident potýká s ochabnutím podpory od drobných dárců a nedaří se mu mezeru zaplnit příspěvky od bohatých sponzorů.

Ve snaze situaci zlepšit jeho tým aktuálně provádí dramatické personální změny v předsednictvu Republikánské strany, kam byla dosazena mimo jiných i exprezidentova snacha Lara Trumpová.

Objevují se však zákulisní informace o tom, že vývoj mezi potenciálními sponzory vyvolává obavy, že jejich peníze nepůjdou na podporu kandidátů, nýbrž na Trumpovy právní výdaje.

Republikánský kandidát na prezidenta je prvním obžalovaným exprezidentem v dějinách Spojených států a kromě čtyř trestních kauz se potýká i s občanskoprávními procesy. Jen za loňský rok v této souvislosti utratil kolem 50 milionů dolarů, přičemž většina peněz pocházela z příspěvků jeho podporovatelů.

Biden vs. Trump. Soupeři prezidentských voleb získali potřebný počet delegátů pro kandidaturu

Číst článek

Organizace Save America, která pro Trumpa vybírá příspěvky, v únoru vykázala právní výdaje v objemu 5,5 milionu dolarů, napsala agentura Reuters. Podle ní to byly nejvyšší měsíční výdaje na tuto položku od založení spolku v roce 2020.

Web Politico uvádí, že Bidenova kampaň mezitím hlásí výdaje na právníky v objemu desetitisíců dolarů. Deník The New York Times dodává, že Bidenův tábor nemá jen větší aktuální rezervu, ale také zatím na kampaň utrácí více než ten Trumpův.

„Peníze nejsou všechno,“ řekl v novém podcastu reportér Shane Goldmacher. Pokud ale bude výsledek voleb podobně těsný jako před čtyřmi nebo osmi lety, pak budou příspěvky jedním z faktorů, „který může udělat rozdíl mezi vítězstvím a porážkou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme