‚Bidenovo ministerstvo mělo povolení mě zastřelit.‘ Trump šíří fámu, že ho při razii plánovali zabít

Americký exprezident Donald Trump tento týden vystupňoval svá nepodložená obvinění proti vládě současného prezidenta Joea Bidena. Využil k tomu prohlášení vlády o tom, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se při předloňské prohlídce v Trumpově sídle řídil standardními pokyny ohledně použití smrticí síly. Exprezidentova kampaň ovšem přišla s verzí, že Biden plánoval Trumpa „oddělat“, píše tisk.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Donald Trump

Americký exprezident Donald Trump tento týden vystupňoval svá nepodložená obvinění proti vládě současného prezidenta Joea Bidena | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Nařčení přišlo poté, co v úterý soud zveřejnil nové dokumenty spojené se zásahem v Trumpově floridské rezidenci z léta roku 2022, při němž vyšetřovatelé zabavili desítky dokumentů označených různými stupni utajení.

Součástí publikovaných soudních podání je i prohlášení, které popisuje plány FBI pro soudem povolenou domovní prohlídku, včetně pokynů ohledně použití smrticí síly, uvádí americký tisk.

Persona non grata. Kontroverzní guvernérka v USA má zákaz vstupu na téměř pětinu svého státu

Číst článek

V prohlášení se podle listu The New York Times píše, že smrticí síla je na místě „jen tehdy, když je nutná, tedy když se agent opodstatněně domnívá, že jej nebo další zasahující příslušníky někdo bezprostředně a vážně ohrožuje“. Podle tisku pasáž odpovídá standardním postupům FBI, který spadá pod federální ministerstvo spravedlnosti.

‚Touží udělat nemyslitelné‘

„Bidenovo DOJ (zkratka ministerstva spravedlnosti) mělo povolení mě zastřelit!“ reagovala na nové materiály kampaň Trumpa v e-mailu žádajícím podporovatele o finanční příspěvek. „Právě bylo odhaleno, že Bidenovo DOJ mělo povolení použít smrticí sílu pro svou odpornou razii v Mar-a-Lago. Je jasné, že strašně moc touží udělat nemyslitelné,“ pokračuje sdělení.

Trump v době předloňského zásahu ve svém klubu Mar-a-Lago nebyl a FBI jej provedla v době, kdy byl resort zavřený. Úterní vzkaz exprezidentovy kampaně nicméně zapadá do jeho předvolební rétoriky, jejímž ústředním prvkem je snaha líčit Bidena a jeho vládu jako autoritářskou sílu, která se snaží nekalými způsoby eliminovat své oponenty.

Trump měl žádat ropný průmysl o miliardu dolarů na kampaň. Na oplátku slíbil rozvolnit zelené regulace

Číst článek

Jako součást tohoto údajného spiknutí Trump popisuje i čtyři obžaloby, které proti němu v různých státech poslaly k soudům vyšetřovací poroty.

Nyní tým předpokládaného kandidáta Republikánské strany na prezidenta uvedl, že „Joe Biden měl nabito a odjištěno“. Podle Trumpa byl prezident „připraven mě oddělat a vystavit moji rodinu nebezpečí“.

‚Standradní předpisy‘

FBI ve vlastním prohlášení sdělila, že při domovní prohlídce se řídila „standardními předpisy“. Nejmenované informované zdroje sdělily americkým televizím, že stejná pravidla platila také při prohlídkách v sídlech prezidenta Bidena, který byl rovněž vyšetřován pro podezření z nezákonného nakládání s citlivými dokumenty.

Bidenova vláda je jako gestapo, prohlásil Trump na setkání se sponzory. Bílý dům výroky odsoudil

Číst článek

Komentátoři naklonění Trumpovi a někteří jeho spojenci v Kongresu nicméně ihned začali informaci o postupu FBI prezentovat jako skandální. Kongresmanka Marjorie Taylorová Greeneová uvedla, že vláda plánovala atentát na bývalého prezidenta. Její republikánský kolega Paul Gosar zase přišel s tvrzením, že Biden „nařídil vraždu Trumpa v Mar-a-Lago“, informovala televize NBC News.

Její reportér Ryan Reilly ve vysílání poznamenal, že FBI se před dvěma lety rozhodl Trumpovo sídlo prohledat v momentě, kdy vyšetřovatelé věděli, že exprezident bude jinde. „Takže jestli to byl pokus o atentát, tak to byl nejhorší pokus o atentát v dějinách,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme