Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby. Je obviněn, že při pořízení revolveru zatajil drogy

Federální soudkyně v americkém státě Delaware odmítla smést ze stolu žalobu proti Hunteru Bidenovi, synovi amerického prezidenta Joea Bidena, týkající se držení zbraní. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hunter Biden

Syn současného amerického prezidenta tehdy vedl nákladný život a část jeho příjmů pocházela z manažerské pozice v ukrajinském průmyslovém aglomerátu Burisma | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Bidenův syn čelí obvinění, že v roce 2018 v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver. Je rovněž podezřelý, že bral drogy v době, kdy zbraň vlastnil.

Policie zadržela bývalého informátora FBI. V kauze prezidenta Bidena a jeho syna měl falšovat informace

Číst článek

Americká okresní soudkyně Maryellen Noreikaová ve Wilmingtonu rozhodla proti žádosti 54letého Bidena mladšího o zamítnutí dvou bodů obžaloby, v nichž lhal o užívání nelegálních narkotik, a třetího bodu, v němž byl obviněn z toho, že bral drogy v době, kdy zbraň vlastnil. Podle vyšetřovatelů měl zbraň Colt Cobra 11 dní, během nichž si „pravidelně“ kupoval kokain.

Obviněný přiznal, že byl v dané době na omamné látce závislý, jeho právníci ale porušení zákona odmítají. Požádali proto o zamítnutí obžaloby, kterou považují za neústavní. Bidenův právní tým rovněž tvrdil, že byl prezidentův syn stíhán selektivně a že měl závaznou dohodu, která ho chránila před stíháním.

Biden junior byl obžalován poté, co se v létě nečekaně rozpadla dohoda s prokurátory o ukončení stíhání ve zbraňové kauze a o vině a trestu v případu pozdního zaplacení daní. Na základě této dohody by se Biden vyhnul vězení, plán však ztroskotal po soudním slyšení, od kterého se čekalo jeho schválení.

Bidenův syn čelí obviněním z daňových deliktů. Škoda má být v přepočtu přes 30 milionů korun

Číst článek

Rozhodnutí Noreikaové otevírá cestu k soudnímu řízení, jehož začátek je předběžně naplánován na 3. června ve Wilmingtonu.

Biden mladší rovněž čelí obvinění z daňových deliktů, i v tomto případě vinu odmítá. Podle obžaloby podané v prosinci se v letech 2016 až 2019 vyhnul placení daně z příjmu ve výši 1,4 milionu dolarů, tedy 33,3 milionu korun.

Syn současného amerického prezidenta tehdy vedl nákladný život a část jeho příjmů pocházela z manažerské pozice v ukrajinském průmyslovém aglomerátu Burisma. V případě odsouzení mu hrozí až 17 let vězení. Tento soudní proces má začít 20. června.

Hunter Biden stanul u soudu kvůli držení zbraně v době, kdy užíval kokain. Cítí se nevinný

Číst článek

Republikánský kandidát a exprezident Donald Trump, který opět usiluje o znovuzvolení, sám čelí trestnímu stíhání, přičemž první z jeho čtyř obžalob by se měla dostat do fáze hlavního líčení příští týden.

Proces s Hunterem Bidenem by mohl vnést další bezprecedentní právní rozměr do kampaně před prezidentskými volbami v roce 2024, v nichž se současný prezident pravděpodobně utká s Trumpem. Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po divoké spekulace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Republikánští politici tyto teorie spojují i s hlavou státu, která je lídrem Demokratické strany, pro taková obvinění však nepředkládají důkazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme