Big Ben na čtyři roky utichne. Čas bude během renovace ukazovat jen jeden ciferník

Známá hodinová věž britského parlamentu 21. srpna v pravé poledne skončí s pravidelným odbíjením. Big Ben utichne na další čtyři roky kvůli renovacím, oznámila v pondělí dolní sněmovna. Jeden funkční ciferník bude ale obyvatelům a návštěvníkům metropole ukazovat čas nadále, píše agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Kladiva, která bila do hlavního zvonu vážícího 13,7 tuny každou hodinu po dobu posledních 157 let, budou uzamčena a zcela odpojena od hodin. Výjimkou budou speciální události, jako jsou například oslavy nového roku.

Označení Big Ben

Název Big Ben je používán ve spojitosti s celou hodinovou věží. Ve skutečnosti jde ale pouze o přezdívku pro hlavní zvon ve věži Elizabeth Tower, který odbíjí každou celou hodinu.

„Tento program prací bude chránit hodiny dlouhodobě, stejně jako jejich domov, věž Elizabeth Tower,“ řekl agentuře Reuters Steve Jaggs, správce hodin. Ten také vyzval veřejnost k tomu, aby se příští pondělí shromáždila na náměstí před parlamentem a poslechla si poslední odbíjení.

Westminsterský palác na břehu řeky Temže, který je domovem britského parlamentu, je světovým dědictvím a významnou turistickou atrakcí. Elizabeth Tower je vysoká 96 metrů a je jednou z nejvíce fotografovaných budov ve Spojeném království. Věž už je nyní zčásti obalená lešením.

Součástí renovace bude demontáž hodin a kontrola jejich součástí. Celkem čtyři ciferníky budou vyčištěny a opraveny, jejich železná kostra se bude leštit a renovací projdou také ručičky hodin.

Jeden funkční ciferník zůstane viditelný neustále. Dokud nebude obnoven původní systém, bude hodiny pohánět moderní elektrický motor. Renovace má skončit v roce 2021, kdy se všechny zvony znovu rozezní.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme