Kandidát na velvyslance USA v Praze Sabet představil americkému Senátu své možné priority

Dotáhnout prodej amerických stíhaček F-35 Česku, pomoci americkým energetickým investicím na českém území a ctít odkaz Václava Havla. To jsou některé z priorit možného budoucího velvyslance Spojených států v Praze. Prezidentem Joem Bidenem nominovaný Bijan Sabet to řekl při slyšení v americkém Senátu, který kandidáty schvaluje, což by v tomto případě měla být formalita.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sabet_221130-094410_ara.jpg

Kandidát na Velvyslance USA v Praze Bijan Sabet | Zdroj: Profimedia

Bijan Sabet v Senátu promluvil jako jeden z pěti potenciálních nových velvyslanců zemí východního křídla NATO a jako jediný z nich není kariérním diplomatem – naopak, investor, podnikatel a sponzor Demokratické strany by v tomto světě byl nováčkem a prezident Joe Biden za podobné nominace sklidil i kritiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidát na velvyslance USA v Praze představil americkému Senátu své priority.

Syn imigrantů z Íránu a Jižní Koreje se při slyšení sám od sebe i na popud otázek od senátorů hodně soustředil na obchodní záležitosti, které jsou mu vlastní.

V rámci partnerství obou zemí v NATO chce podpořit jednání o českém nákupu amerických stíhaček F-35. Velká část jeho slyšení se týkala energetiky – Sabet se plánuje angažovat v rozvoji amerických investic do české zelené a jaderné energetiky včetně malých modulárních reaktorů. O tom mluvil v souvislosti se změnou klimatu a snahou Česka vymanit se z energetické závislosti na Rusku.

Mezi priority své pražské mise řadí kandidát na nového amerického velvyslance také podporu české pomoci Ukrajině proti ruské agresi ve snaze zajistit bezpečnost v našem regionu.

Zmínil i odkaz Václava Havla – v oblasti demokracie a lidských práv se Sabet chce zaměřit hlavně na svobodu médií a novinářskou integritu.

Senátorům Bijan Sabet slíbil, že se bude zajímat o to, jak Česko pracuje na tom, aby od roku 2024 plnilo závazek v rámci NATO a zvýšilo obranné výdaje nejméně na úroveň dvou procent HDP.

Senát by měl o této nominaci prezidenta Bidena na nového amerického velvyslance v Praze hlasovat v dohledné době a nečeká se, že by Sabet coby kandidát neprošel.

Hlavní téma: ruská agrese

Devatenáctiletý Američan, který zastřelil deset lidí, byl odsouzen na doživotí. Přiznal, že šlo o rasismus

Číst článek

Kritickým dotazům od amerických senátorů Sabet čelit nemusel. Nedostával ke slovu tolik jako čtyři jeho kolegové, kandidáti na ambasadory v Bulharsku, Rumunsku, Lotyšku a Estonsku – tedy v zemích, které přímo nebo přes moře sousedí s Ruskem nebo Ukrajinou.

Ruská agrese na Ukrajině hrála při těch slyšeních velkou roli a nejvíc se zapotil zřejmě budoucí velvyslanec v Estonsku George Kent, který dříve působil právě na Ukrajině, svědčil také při prvním impeachmentu Donalda Trumpa a republikánský senátor Ted Cruz ho teď griloval v souvislosti se synem prezidenta Joea Bidena Hunterem.

Něčemu takovému se Sabet vyhnul, jeho kvalifikaci nikdo nezpochybňoval a absenci zkušeností z diplomacie nezmiňoval.

Naopak i opoziční republikánští senátoři zjevně viděli výhodu v tom, že přichází ze světa byznysu, a Česko vidí jako zemi obchodních příležitostí, třeba i přímo pro svůj stát, za který jsou zvoleni – to byl případ Billa Hagertyho, který přímo navrhoval spolupráci Česka s jeho státem Tennessee v oblasti jaderné energetiky.

Sabet také značil za pozitivní, že je současná česká vláda kritická vůči Číně, stejně jako Senát. Mluvil o tom, že je pro Spojené státy důležité podporovat ekonomickou i akademickou spolupráci Česka s Tchaj-wanem.

Dodal, že pokud bude do funkce velvyslance v Praze potvrzen, chce Sabet podporovat snahy Česka vzdorovat „zhoubnému vlivu Číny“, jak to nazval.

Chce tedy podpořit třeba odhalování nedůvěryhodných čínských prodejců, zejména v souvislosti se snahou o kybernetickou bezpečnost – připomeňme, že Bijan Sabet vzešel z prostředí podnikatelů v technologické oblasti či sociálních sítí.

Jan Kaliba, ara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme