Biker Kulhavý si na děti z dětského domova najde čas i během přípravy na OH

Když vynikáte v některém oboru vysoko nad ostatní, do jisté míry přestáváte být soukromou osobou. U sportovců platí, že si jejich úspěchy tak trochu přivlastňujeme, při nezdaru je kritizujeme a rádi je úkolujeme. Cyklista Jaroslav Kulhavý dostal coby vládce světového cross-country za úkol vyhrát letos olympijský závod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kulhavý (dole vlevo) předává dar Dětskému domovu Trnová | Foto: Jan Kaliba

A tak je součástí jeho přípravy i snaha vyrovnat se s tímhle očekáváním, které ho pronásleduje všude. I při tak zdánlivě nevinné akci, jakou je jeho tradiční dobročinná návštěva v západočeském Dětském domově Trnová.

„Dobrý den,“ vítají děti Jaroslava Kulhavého. Mají radost, že jim někdo přijel zpestřit jejich obvyklý program, a je jim naprosto lhostejné, jak umí jezdit na kole nebo jestli z londýnských her přiveze zlatou medaili.

Předvádějí mistrovi světa své hračky, tahají ho za nohavici, oslovují ho „strejdo" a nechávají se od něho zvedat do výšky. To že se jedná o nejlepšího bikera na světě ale netuší nikdo z nich.

„Těm dětem je to jedno. Jsou takové upřímné a je jim vcelku jedno co se děje. To je dobré a mně se to líbí,“ usmívá se Jaroslav Kulhavý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biker Kulhavý si na děti z Dětského domova v Trnové najde čas i během přípravy na OH

I proto v poslední době jezdí do dětského domova ve vsi s 800 obyvatel severně od Plzně každý rok. Pokaždé předá dárkový šek na desetitisíce korun od hlavního sponzora Českého poháru horských kol, podívá se, co děti získaly nového za předchozí příspěvek, a také si uvědomí, jaký on sám zase udělal ve své kariéře pokrok.

„Před čtyřmi lety, když jsme sem přivezli Jardu Kulhavého jako vítěze Českého poháru horských kol, tak pomalu nikdo to jméno neznal. Před dvěma lety už to byla vycházející hvězda, loni hvězda a letos už mega hvězda. A byl problém ho sem dostat z časových důvodů,“ všímá si proměn kvalit, vytíženosti i marketingové hodnoty Jaroslava Kulhavého jednatel hlavního sponzora Českého poháru horských kol Karel Svoboda.

Na děti jsem připravená

„Přijel dobrý chlapec na kole a teďka k nám jezdí mistr světa. To ještě nikdy nebylo. Cítím z toho, že je zaneprázdněný. Je to od něj hrozně hezké, že si tu chviličku najde a přijede,“ přidává se ředitelka Domova Helena Tichá, která na rozdíl od zdejších dětí umí ocenit, jaká osobnost do Trnové každý rok zavítá.

Kulhavý nejezdí sám, návštěvy Domova v Trnové pojímá jako výlet s přítelkyní Martinou Šmejkalovou, takže může jít vlastně i o takový test výdrže a trpělivosti, zkrátka o přípravu na případné společné rodičovství.

Děti si přítomnost Jaroslava Kulhavého užívají, ale ne proto, že je cyklistickým šampiónem | Foto: Jan Kaliba

„Zatím neplánujeme, ale časem snad třeba možná. Já jsem mezi dětmi ráda. Dříve jsem se s tím živila. Pracovala jsem jako baby-citérka, takže já jsem zvyklá,“ říká Martina Šmejkalová.

A Jaroslav Kulhavý je zase zvyklý, že rok od roku se jeho jméno stále více mění v marketingový nástroj a značku, což se projevuje i v takové instituci, jako je dětský domov.

Je to jeden závod

„Je to spojené s výsledky, které jsem zajel, které jsem dokázal. Je to nějaký postup. Na jednu stranu je to příjemné, na druhou stranu jsou s tím spojované nějaké negativní stránky, ale celkově si to užívám a jsem rád, že třeba i takové projekty můžu podpořit.“

Ale ani při podpoře dětí v náhradním domově se Jaroslav Kulhavý nevyhne vysokým očekáváním a nadějím, které do něj jeho okolí včetně Karla Svobody vkládá.

„Přáli bychom si v tom pokračovat a příští rok, že by to tady předával popáté a nejlépe v roli olympijského vítěze,“ přeje si Svoboda.

„Asi se ode mě nic jiného nečeká, ale všichni lidi vědí, že je to jeden závod. Můžu být před tím závodem tři dny nemocný, můžu tam mít defekt. Startuje nás tam padesát najednou, takže ty rizika tam budou,“ je realistou Jaroslav Kulhavý.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme