'Bil ho botou, vyhrožoval jeho dceři.' Diplomatický skandál v New Yorku kalí vztahy USA a Bangladéše

O choulostivou aféru se v New Yorku postaral diplomatický zástupce Bangladéše. Čelí obvinění, že svého služebného násilím a výhrůžkami zneužíval k nucené práci. Americké úřady diplomata v pondělí zadržely a zabavily mu pas. Pokud ho soud uzná vinným, hrozí mu 15 let za mřížemi. Bangladéšská ambasáda ve Washingtonu kontruje: výpověď služebného je prý "vykonstruovaná". Dháka už si předvolala velvyslance USA.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islamova kauza upomíná na podobný případ indické diplomatky, obviněné ze zneužívání její hospodyně a chůvy k nucené práci. Snímek z prosince 2013 zachycuje protest na podporu zaměstnanců diplomatických domácností před indickým konzulátem v New Yorku.

Islamova kauza upomíná na podobný případ indické diplomatky, obviněné ze zneužívání její hospodyně a chůvy k nucené práci. Snímek z prosince 2013 zachycuje protest na podporu zaměstnanců diplomatických domácností před indickým konzulátem v New Yorku. | Zdroj: Profimedia

Protagonisty případu jsou náměstek bangladéšského generálního konzula v New Worku Mohamed Šaheldul Islám a Mohamed Amín, který od přelomu let 2012 a 2013 pracoval jako služebný v Islámově americké rezidenci. 

Muž, který nenávidí černochy. Veterán s mečem spáchal 'nesmyslnou vraždu' na ulici New Yorku

Číst článek

"Brzy po Amínově příjezdu (do USA) mu obviněný údajně zabavil pas a požadoval, aby (Amín) pracoval 18 hodin denně (...) Přestože měl Amín smlouvu, jež mu stanoví (finanční) kompenzaci, je prohlašováno, že za svou práci nikdy nedostal zaplaceno," vysvětluje prohlášení příslušného oblastního prokurátora. Cituje z něj agentura Reuters, která o kauze informovala. 

'Zostudit dceru'

Když se Mohamed Amín pokusil bránit a domoci se výplaty, diplomat ho fyzicky napadl nebo vyhrožoval, že ublíží jeho rodině v Bangladéši, uvádí prokuratura. "Jestliže oběť odmítla uposlechnout Islamových rozkazů, obviněný ho údajně fyzicky napadl, buď tak, že ho udeřil rukou, nebo někdy dřevěnou botou," stojí v dokumentu. 

Výhrůžky Amínovým blízkým se podle výpovědi týkaly jeho matky a dětí - jak syna, tak mladé dcery. V souvislosti s ní měl konzulův náměstek hrozit, že pokud se Amín odmítne podřídit jeho požadavkům, nechá ji diplomat "zostudit".

Jediné peníze, který Mohammed Amín během své služby v Islámově domě získal, pocházely z občasného dýška od návštěvníků domácnosti; sám Islám posílal jen "nepatrné" částky Amínových příbuzným ve vlasti, popsala prokuratura. Dodala, že v roce 2014 Islám vypsal šek ve výši výdělku, který jeho služebnému vyneslo právě zmíněné všimné od hostů. Amín pak musel šek uložit na bankovní účet, aby vzniklo zdání výplaty.

Khobrágadeová po příletu zpět do Indie. Vlevo její otec. (archivní snímek z ledna 2014). | Zdroj: Profimedia

K této obezličce mělo dojít poté, co na veřejnost vyplula aféra kolem diplomatického zástupce sousední Indie. Náměstkyně generálního konzula v New Yorku Devjání Khobrágadeová byla na sklonku roku 2013 zatčena na základě obvinění, že podváděla s vízy a zaměstnankyně své domácnosti nutila ke 100hodinovému pracovnímu týdnu za přibližně dolar na hodinu. 

Skandál před čtyřmi lety citelně ochladil vztahy Spojených států a Indie. Americké úřady nakonec musely obvinění proti Khobrágadeové stáhnout, protože byla držitelkou diplomatické imunity, ale znovu ji obvinily poté, co Indka území USA opustila.

Zabavený pas a vážné obvinění

Případ Mohammeda Shaheldula Islama se zatím vyvíjí odlišně. Bangladéšský diplomat byl americkou justicí v pondělí obviněn ze zneužívání lidí za účelem nucené práce a z napadení. Úřady mu omezily diplomatickou imunitu a přiměly ho odevzdat cestovní doklad. Bude-li shledán vinným, hrozí mu trest až 15 let odnětí svobody, informuje Reuters. 

Miminka na prodej. Reportáž o obchodnících s bezbrannými životy, kteří věří, že 'peníze zmůžou všechno'

Číst článek

Bangladéšská ambasáda ve Washingtonu se svého člověka zastává a výpověď Mohammada Amina prohlašuje za "nepodložená" a "vykonstruovaná" nařčení. Tvrdí, že Amin 17. května loňského roku zničehonic zmizel a že newyorský konzulát hned příští den informoval americké ministerstvo zahraničí, jak mu ukládá povinnost.

"Překvapuje nás, že se po 13 měsících vynořil s těmito nařčeními - proč na tu záležitost neupozornil dřív?" uvedl v telefonickém rozhovoru s Reuters mluvčí ambasády. "Mělo by zaznít, že (po Aminově zmizení) se pan Islam rozhodl zrušit Aminovu smlouvu a kvůli jeho nezodpovědným činům se připravoval, že ho pošle zpět do Bangladéše. Doufáme v této věci v rozumný verdikt soudu," řekl. 

Bangladéšská vláda už nad případem vyjádřila znepokojení a pro vysvětlení si předvolala velvyslance USA v Dháce. Není to přitom poprvé, kdy se podobnou kauzou zabývá. Stejnému obvinění jako náměstek Islam loni čelil i jeho nadřízený. Na dnes už bývalého generálního konzula Bangladéše v New Yorku a jeho manželku podal žalobu někdejší zaměstnanec jejich domácnosti, který tvrdil, že ho nutili pracovat zadarmo a v otrockých podmínkách. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme