Biľakova kauza se vrací na začátek

Případ bývalého vysokého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka vrátil slovenský Nejvyšší soud prokurátorovi k došetření. Biľak je obžalován z vlastizrady a několika dalších trestných činů, souvisejících s pozváním okupačních vojsk do Československa v roce 1968 a s financováním zahraničních komunistických stran. Slovenská justice se jeho kauzou zabývá už několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Prokurátor se odvolal k Nejvyššímu soudu přesně před rokem. Krajský soud totiž tehdy rozhodl, že mu Biľakův případ vrátí k došetření. Tato situace se dnes zopakovala. Senát Nejvyššího soudu na neveřejném zasedání prokurátorovu stížnost zamítl a nařídil mu, že kvůli závažným procesním i dalším chybám musí případ došetřit. Ten se tak po několika letech vrací do přípravného řízení.

Vasil Biľak je obžalován z trestného činu porušení zákona na ochranu míru, porušování povinností při nakládání s finančními prostředky a z ohrožování devizového hospodářství. Vyšetřovací spis má 23 tisíc stran a jeho součástí je i tzv. zvací dopis, adresovaný v roce 1968 sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. 84letý Biľak, který vždy ochotně hovořil s novináři, nyní komunikaci s médii odmítá. Vzkazuje, že je nevinen a své obvinění nechápe. Pokud by soud dospěl k verdiktu, hrozí mu až patnáctiletý trest.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme