Biľakova kauza se vrací na začátek

Případ bývalého vysokého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka vrátil slovenský Nejvyšší soud prokurátorovi k došetření. Biľak je obžalován z vlastizrady a několika dalších trestných činů, souvisejících s pozváním okupačních vojsk do Československa v roce 1968 a s financováním zahraničních komunistických stran. Slovenská justice se jeho kauzou zabývá už několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Prokurátor se odvolal k Nejvyššímu soudu přesně před rokem. Krajský soud totiž tehdy rozhodl, že mu Biľakův případ vrátí k došetření. Tato situace se dnes zopakovala. Senát Nejvyššího soudu na neveřejném zasedání prokurátorovu stížnost zamítl a nařídil mu, že kvůli závažným procesním i dalším chybám musí případ došetřit. Ten se tak po několika letech vrací do přípravného řízení.

Vasil Biľak je obžalován z trestného činu porušení zákona na ochranu míru, porušování povinností při nakládání s finančními prostředky a z ohrožování devizového hospodářství. Vyšetřovací spis má 23 tisíc stran a jeho součástí je i tzv. zvací dopis, adresovaný v roce 1968 sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. 84letý Biľak, který vždy ochotně hovořil s novináři, nyní komunikaci s médii odmítá. Vzkazuje, že je nevinen a své obvinění nechápe. Pokud by soud dospěl k verdiktu, hrozí mu až patnáctiletý trest.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme