Bilance obětí katastrofy dosáhla 165 tisíc, Česko hledá 13 lidí

Počet obětí tragického zemětřesení v jihovýchodní Asii už přesáhl podle oficiálních zpráv 165 tisíc. Bilanci navýšila Indonésie, která registruje 100 tisíc mrtvých a dalších deset tisíc nezvěstných. Před odborníky teď stojí úkol, s jakým se lidstvo dosud nesetkalo: identifikovat obrovské množství mrtvých. Mezi pohřešovanými dál zůstává i 13 občanů České republiky. Svět dnes překvapila i dobrá zpráva - přírodní katastrofu na Andamanských ostrovech zázračně přežil domorodý kmen Džaravů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zdevastované město Banda Aceh | Zdroj: ČTK

Kilometry a kilometry zničeného pobřeží indonéské provincie Aceh, takový obrázek se dnes naskytl z vojenského vrtulníku generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů Kofimu Annanovi.

Šéf OSN odmítl kritiku, že organizace nezareagovala na přírodní katastrofu včas. "Myslím, že je nefér říkat, že jsme byli pomalí. Začali jsme jednat co nejrychleji. Musíte také chápat, že OSN je tak silná jako její členské státy. My sami nemáme žádné vybavení, musíme se spoléhat na vlády," uvedl Annan.

Spolu s ním cestoval také prezident Světové banky James Wolfensohn. Podle jeho slov konečná částka, kterou Světová banka postiženým oblastem přispěje, může dosáhnout až jedné miliardy dolarů.

Jenom Indonésie potřebuje na likvidaci následků tsunami nejméně dvě miliardy dolarů. Podle indonéského ministra financí Mulia Nasutiona ani tato částka není konečná. Zatím se nepodařilo zmapovat úplně všechny škody, a tak je možné, že peněz bude potřeba daleko více. Od Mezinárodního měnového fondu Indonésie dostala přislíbeno 300 milionů dolarů.

Kolik přesně poskytnou ostatní státy světa zatím není jasné. Seznam dárcovských států, které přislíbily pomoc poničené oblasti, se dnes rozrostl o další zemi. Je jí severní Korea, jedna z nejchudších zemí světa, která je sama závislá na zahraniční pomoci. Do oblasti pošle 150 tisíc dolarů.

Obyvatelé Česka mezi sebou na postiženou Asii vybrali téměř 150 miliónů korun. Vláda pak na okamžitou pomoc uvolnila 15 milionů korun, dalších 200 milionů korun plánuje poslat na dlouhodobé rozvojové programy. První z nich začne uskutečňovat už příští měsíc nadace ADRA. Bude se podílet na obnově dětského centra v thajské provincii Pchúket.

Česko dál pohřešuje 13 lidí

Počet pohřešovaných Čechů v jihovýchodní Asii se dnes snížil o dvě jména. "Policie kontaktovala další dva lidi, kteří se vrátili z Thajska," potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář s tím, že se stále pohřešuje 13 lidí. U sedmi z nich panují obavy, že už nežijí. Potvrzena je zatím jedna mrtvá Češka.

Nejvíce, deset, nezvěstných je podle Koláře v Thajsku. Šest lidí bylo v takové situaci, z níž lze vyvozovat, že příval obřích mořských vln nepřežili. Na Srí Lance jsou nezvěstní dva Češi, u jednoho je vážné podezření, že zahynul. Z Barmy se neozval jeden český občan.

Experti z pražského kriminalistického ústavu ve čtvrtek na popud ministerstva zahraničí objížděli republiku a odebírali vzorky DNA příbuzným lidí pohřešovaných v Asii. Získali vzorky od rodin čtyř nezvěstných osob. Kriminalistický úřad nyní odběry vyhodnotí a poté budou zaslány do Thajska.

Souhlas se zveřejněním jména pro objasnění osudu nezvěstného dali zatím jen Jedlinkovi, kteří pohřešují dceru Kristýnu, uvedl Kolář. "Ostatní si to nepřejí," dodal. Jedlinková patří do skupiny lidí, u kterých je velké podezření, že nežijí.

Po některých lidech, kteří se dosud domů neozvali, pátrají jejich rodiny i známí na vlastní pěst přímo v místě neštěstí. Podle neoficiálních informací se do Thajska vydali například známí rodiny kroměřížského podnikatele Vladimíra Manďáka, který je podle tisku pohřešován spolu se svou ženou a synem.

Kmen Džaravů přežil katastrofu díky znalosti přírody

Svět přivítal s úlevou zprávu o tom, že na Andamanských ostrovech přežilo vlnu tsunami asi 250 příslušníků kmene Džaravů. Celý kmen se před vlnou ukryl v místním pralese a vynořil se, až když nebezpečí pominulo. Podle úředních zdrojů a antropologů se Džaravům podařilo zachránit díky zděděným znalostem o pohybech větru, moře a ptáků po zemětřesení.

Indolog z Orientálního ústavu Akademie věd Jaroslav Holman potvrzuje, že starobylý způsob života Džavary zvýhodňuje před ostatními obyvateli. "Žijí na úrovni doby kamenné, žijí z toho, co jim dá okolní příroda a moře, čili ti se snadno vrátí k původnímu způsobu života. V jiných přímořských oblastech jsou lidé chudí a ztratí zdroj živobytí," obává se Holman.

Na Andamanech a přilehlých Nikobarech zahynulo při pohromě 900 lidí a z téměř 6000 se jich pohřešuje. Celková bilance silného zemětřesení a vlny tsunami, která zaplavila pobřežní oblasti jedenácti států Indického oceánu, zatím dosáhla 165.000 obětí. Indonésie registruje téměř 100.000 mrtvých, Thajsko oficiálně oznámilo 5288 mrtvých, 8457 zraněných a 3674 pohřešovaných.

Jan Šmíd, Martin Hromádka, Martin Drtina, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme