Sýrie odsoudila evakuaci Bílých přileb. ‚Šlo o zločinnou operaci,‘ tvrdí tamní ministerstvo zahraničí

Sýrie odsoudila víkendovou evakuaci členů Bílých přileb z válečné zóny na jihu země. Podle syrského ministerstva zahraničí šlo o zločinnou operaci Izraele a jeho poskoků. Izrael umožnil průchod více než čtyř set lidí přes okupované Golanské výšiny do Jordánska.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle BBC byli lidé přesunuti právě proto, že se báli možné reakce syrské armády, která se k jihu země pomalu blížila. Vláda v Damašku tak v pondělí dodala, že Bílé přilby jsou teroristi, a že svět varovaly před jejich nebezpečím.

„Slova odsouzení nejsou dostatečně silná, aby se tak dal kritizovat tento odporný čin,“ prohlásily úřady. Režim prezidenta Bašára Asada tvrdí, že Bílé přilby spolupracují se západními mocnostmi. Zároveň - společně se svým spojencem Ruskem - prohlašují, že dobrovolnická organizace je napojena na džihádistické skupiny.

Bílé přilby samy sebe označují za neutrální dobrovolnickou organizaci, která usiluje o záchranu lidských životů. Ale i přes to organizace pracuje pouze na územích, která jsou držena rebely, upozorňuje BBC.

Původním plánem bylo evakuovat 800 členů Bílých přileb a jejich rodiny, ale nakonec se povedlo do Jordánska převést jen 422 lidí, z čehož jen asi 100 byli členové Bílých přileb.

‚Stovky střel a urputné střety.‘ Asadova armáda útočí nedaleko izraelských hranic na povstalce

Číst článek

Ostatní byli zahnáni do jihozápadní části země, kvůli prchajícím silám Islámského státu. A vzhledem k tomu, že se jednalo o jednorázovou akci, se teď ostatní bojí, co bude s těmi, kteří evakuaci nezvládli, píše BBC.

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana, je humanitární organizace, kterou tvoří asi 3400 dobrovolníků – bývalých učitelů, inženýrů, hasičů, kteří během syrské občanské války vytahovali z domů civilisty po náletech a bombových útocích.

Během občanské války v Sýrii tito lidé zachránili tisíce životů. Zároveň se jim povedlo odhalit a zachytit na video válečné zločiny včetně loňského chemického útoku. Jejich práce byla zaznamenána v dokumentu, který získal Oscara, a byli už dvakrát nominováni na Nobelovu cenu míru. 

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme