Clintonovým i Obamovi přišly poštou výbušniny. Podobné policie našla v pondělí u Sorose

Tajná služba Spojených států našla během úterý a středy výbušná zařízení v poště pro manžele Clintonovy a bývalého prezidenta Baracka Obamu, napsal deník New York Times (NYT). V New Yorku byla kvůli podezřelému předmětu evakuována budova, v níž sídlí společnost Time Warner, vyklizena musela být i newyorská redakce CNN. Objevily se zprávy, že policie našla podezřelou zásilku adresovanou do Bílého domu, ty se ale nepotvrdily.

Aktualizováno New York/Washington (Aktualizováno: 17:10 24. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté před domem Clintonových. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Policie novinářům sdělila, že v pokusu o atentát na George Sorose a Hillary a Billa Clintonovy - a zřejmě i v případě trhaviny pro Baracka Obamu - šlo o trubkovou bombu asi 15 centimetrů dlouhou, napěchovanou výbušnou látkou.

Domy Sorose a Clintonových na předměstí New Yorku jsou od sebe asi 16 kilometrů, napsala agentura Reuters.

Americká policie našla výbušninu v Sorosově rezidenci, pyrotechnici ji zneškodnili

Číst článek

Výbušné zařízení určené Sorosovi bylo objeveno v pondělí, trhavina zaslaná Clintonovým v úterý večer a balíček pro Obamu ve středu. Adresáti prý zásilky neobdrželi a jejich životy nebyly ohroženy. Úřad a FBI spustily rozsáhlé vyšetřování za účelem odhalení zdroje balíčků. 

O okolnostech nálezů podle NYT zatím nejsou bližší informace. Motiv ve všech případech zůstává neznámý, podle jednoho z vyšetřovatelů se zatím nepřihlásil žádný pachatel. Policie všechny výbušné zásilky bezpečně zlikvidovala.

V případě zásilek pro Clintonovou a Obamu nebezpečnou poštu odhalili agenti Tajné služby Spojených států, kteří mají na starosti ochranu hlavy státu. Služeb ochranky ze zákona využívají i bývalí prezidenti a jejich manželky či manželé.

Bílý dům v prohlášení sérii pokusů a útok trhavinou odsoudil. „Tyto teroristické akty jsou ohavné a kdokoli je za ně odpovědný, bude potrestán v plném rozsahu práva,“ prohlásila prezidentská mluvčí Sarah Sandersová. Trump byl podle agentury Reuters informován. „Bereme to velmi vážně“, řekl vysoký úředník Trumpovy administrativy. 

Redaktoři televize CNN, kteří sídlí v manhattanské budově Time Warner, zachytili podezřelý balík v poštovní podatelně, uvedla agentura Reuters. Celá budova, která je součástí rozlehlého komplexu na jižním okraji Central Parku, byla evakuována. Newyorská policie prý věří, že má v tuto chvíli situaci pod kontrolou. 

Ve zpravodajském vstupu, v němž televize informovala o předešlém nálezu tří výbušných zařízení v New Yorku a Washingtonu, zazněly poplachové sirény a přímé vysílání nahradila reklama. Jeff Zucker, prezident CNN, řekl, že televize nyní prohledává své kanceláře ve světě.

Volby do Kongresu

Filantrop a politický aktivista Soros je častým terčem tvrdé kritiky konzervativních skupin a na jeho adresu zazívají výhrůžky amerických antisemitů. Nedávno se o něm kriticky vyjádřil i prezident Donald Trump, když mu přiřkl financování protestů proti soudci Brettu Kavanaughovi.

Ostrá slova volí i někteří další republikánští politici. Soros byl také v konzervativních médiích lživě obviněn, že financuje karavanu migrantů, která ze středoamerických států míří k americkým hranicím.

Clintonovi se v těchto dnech zapojili do kampaně před blížícími se kongresovými volbami a objíždějí volební shromáždění demokratických kandidátů. Demokraty kandidující v listopadových volbách aktivně podporuje i Obama. Soros je jejich velkým finančním sponzorem.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme