Bill Clinton otevřel svou knihovnu v Little Rocku

Nestává se každý den, aby se na jednom místě sešli téměř všichni žijící američtí prezidenti. V době, kdy jsou Spojené státy po ostré předvolební kampani ještě velmi rozdělené na příznivce republikánů a demokratů, pozval Bill Clinton bývalé i současné prezidenty na otevření své knihovny do Little Rocku v Arkansasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žijící američtí prezidenti

žijící američtí prezidenti | Foto: Miroslav Konvalina

Byla zima, lilo jako z konve, ale prezidenti Carter, Clinton a oba Bushové to přestáli, aby vzdali hold jednomu z nich, kterého Američané zvolili v 90. letech hlavou státu hned dvakrát. Byl u toho zpravodaj ČRo Miroslav Konvalina.

Otevírat svou vlastní prezidentskou knihovnu může být pro někoho posledním rozloučením s politickou kariérou, ale v případě Billa Clintona tomu asi hned tak nikdo neuvěří.

Zejména, když dva a půl měsíce po Clintonově operaci srdce jeho manželka Hillary tvrdí, že je svěží jako dříve. Po 8 letech v Bílém domě naplnil Bill Clinton snadno svou prezidentskou knihovnu dokumenty, fotografiemi, předměty a dárky, ale jeho život ještě čeká na naplnění.

Řada lidí spekuluje o tom, že by mohl v roce 2006 vystřídat ve funkci generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Zná přece kde koho, a tak rád o problémech světa diskutuje. Ve stejném roce bude o znovuzvolení do Senátu usilovat Hillary Clintonová, ale mohlo by to být také všechno jinak.

Tato první americká první dáma, která se kdy stala senátorkou totiž jen stěží tají své prezidentské ambice a mít přitom manžela generálním tajemníkem OSN, to by asi nešlo.

Hillary Clintonová má mimořádné schopnosti, to uznal při slavnostním otevírání knihovny nejen její manžel, ale také současný prezident George Bush. Zatímco americké zákony Billu Clintonovi nedovolují stát se potřetí prezidentem, to, aby k návratu do Bílého domu využil své manželky, ústava nezakazuje.

Pár dní po prezidentských volbách je ale na všechno zdánlivě ještě dost času. Bývalí a současný prezident na sebe pěli v Little Rocku chvalozpěvy a vyzývali k odložení starých sporů a ke spolupráci ve prospěch občanů.

Bill Clinton, který ještě před pár týdny při prezidentské kampani pro Johna Kerryho ve Filadelfii nemohl najít pro prezidenta Bushe dobré slovo, v Little Rocku řekl, že má Bushe stejně tak rád, jako Kerryho. Američané jsou na to zvyklí, řeči politiků neberou tak vážně, vědí přeci, že mluví, jak jim situace přikazuje, tedy pokaždé jinak, a nikdo se na ně za to nezlobí, dokonce to ani nikomu nepřipadá divné a sami občané s nimi tuto hru rádi hrají.

Smíření mezi americkými politickými dynastiemi, ale nebude mít dlouhého trvání, předvolební kampaň v Americe začíná ve chvíli, kdy ta minulá končí, zdá se, že je jen stále méně času naplnit sliby, na kterých byla předcházející kampaň postavena. Ti, kteří sliby neplní tady většinou řeknou, na hodnocení je teď příliš brzy, zda jsme konali správně ukáže až historie.

A právě proto tu mají prezidentské knihovny, najde se tam mnohé, ale minulost se už vylepšit nedá.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme