Nejvyšší soud Cosbymu zrušil odsuzující verdikt. Z desetiletého trestu si odseděl dva roky

Nejvyšší soud amerického státu Pensylvánie ve středu zrušil odsuzující verdikt proti televiznímu komikovi Billovi Cosbymu, který byl v roce 2018 uznán vinným ze zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně. Podle vyšší soudní instance Cosby neměl být v této věci trestně stíhán kvůli dohodě uzavřené s prokurátorem v souvislosti s civilním řízením ve stejné věci. Nový verdikt nařídil propuštění 83letého herce a zakázal opakování procesu.

Filadelfie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký komik Bill Cosby | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Státní nejvyšší soud zasáhl v momentě, kdy už si Cosby odpykal více než dva roky z trestu, který mohl trvat až deset let. Do dvou hodin od zrušení verdiktu byl Cosby propuštěn z vězení, informovala o tom agentura Reuters.

BREAKING: Pennsylvania prison system says Bill Cosby has been released after his sexual assault conviction was overturned. apne.ws/TsyRtU9

20:33 – 30. 06. 2021

492 654

Cosbyho obvinilo z různě závažných sexuálních přečinů přes 60 žen, přičemž několik z nich popsalo, že jim byly podány omamné látky. Většinou ale byly údajné činy v době veřejných svědectví promlčené, u soudu skončila jen obvinění od Andrey Constandové, kterou prý Cosby znásilnil v roce 2004. Prokuratura v Pensylvánii se nejdříve rozhodla baviče nestíhat a donutit jej tak k výpovědi v souvislosti s civilní žalobou, z níž v roce 2006 vzešlo mimosoudní vyrovnání.

DATA: Křivých obvinění ze znásilnění je minimum. ‚V praxi jsem se s tím nesetkal,‘ říká advokát

Číst článek

Ovšem v roce 2015 prokuratura již s novým vedením od dřívější dohody odstoupila a Cosbyho obžalovala, i na základě výpovědí ze zmíněného civilního řízení. A právě tento moment dnes nejvyšší soud ve svém verdiktu napadl, přičemž podotkl, že Cosby ve výpovědích učiněných po dohodě s prokurátorem pronesl „několik inkriminujících výroků“.

„Volnost přiznaná prokurátorům našeho společenství (Pensylvánie), jakkoli velká, neznamená, že její uplatňování je zbaveno omezení náležitého postupu,“ píše se v rozhodnutí. „Když je bezpodmínečné rozhodnutí obvinit či neobvinit učiněno veřejně a s úmyslem vyvolat akci a dodat druhé straně jistotu... odepřít druhé straně výhody plynoucí z tohoto rozhodnutí znamená urážku základní spravedlivosti," pokračuje argumentace většiny soudního senátu.

Ta označila zrušení odsuzujícího verdiktu i trestu za jediný správný postup, ačkoli média podotýkají, že se neobjevily důkazy o tom, že by zmiňovaná dohoda Cosbyho s prokuraturou někdy měla písemnou podobu. Nejvyšší soud zároveň rozhodl, že další stíhání Cosbyho na základě „těchto konkrétních obvinění“ není možné. Jak bude na vývoj reagovat prokuratura, nebylo ihned jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme