Americký komik Cosby je vinen, rozhodla porota. Ve vězení může strávit zbytek života

Soudní porota ve čtvrtek shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a znásilnění Andrey Constandové v roce 2004. O svém rozhodnutí rokovala dvanáctičlenná porota dva dny. Osmdesátiletému Cosbymu hrozí až deset let vězení za každý ze tří bodů obžaloby. Podle agentury AP ale Cosby dostane patrně nižší trest.

Norristown (Aktualizováno: 22:09 26. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmdesátiletý komik Bill Cosby | Zdroj: Reuters

Cosby si vyslechl rozhodnutí poroty se vztyčenou hlavou, ale vybuchl, když prokurátor žádal, aby bývalou televizní hvězdu ihned poslali do vězení, protože má letadlo a mohla by uprchnout.

„Žádné letadlo nemám, blbe," vykřikl omsdesátiletý americký komik. „Mám ho plné zuby," dodal.

Soudce rozhodl, že Cosby může zůstat do vynesení rozsudku na svobodě a stanovil kauci jeden milion dolarů, v přepočtu 21 milionů korun. Datum vynesení rozsudku nebylo určeno. Právní zástupce bývalé televizní hvězdy uvedl, že „boj neskončil" a Cosby se odvolá.

„Spravedlnost byla naplněna," komentovala rozhodnutí zástupkyně některých ze žalujících žen. „Jsme šťastné, že ženy byly konečně vyslyšeny," dodala.

Porota se dříve na verdiktu neshodla

Proces u soudu v pensylvánském městě Norristown začal 9. dubna. Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se Constandové. Loni v červnu se ale porota nedokázala na otázce viny Cosbyho shodnout, proces se proto nyní opakoval.

Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen. Cosby vztah s Constandovou přiznal, podle něho ale tato žena se sexuálním stykem souhlasila.

Případ Constandové není jediným, který se proti Cosbymu objevil. Postupně se přihlásilo zhruba 50 žen, které tvrdí, že je Cosby v průběhu uplynulých desetiletí sexuálně napadl či znásilnil. Řada případů je již promlčena. Cosby navíc trvá na tom, že ženy se sexem souhlasily.

Kdo je Bill Cosby?

Osmdesátiletý Cosby začal svoji kariéru v komediálních klubech. V šedesátých letech přišla role v seriálu I Spy, tedy Já špion. V letech 1984 až 1992 si Cosby zahrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů, který se dostal i na české obrazovky.

Účinkoval i ve filmech, například po boku Sidneyho Poitiera. Cosby vydal také několik desek a píše knihy.

Afroameričan Cosby se narodil 12. července 1937. Je laureátem Ceny Marka Twaina za americký humor, která je jednou z nejvyšších poct ve světě komedie. Herec byl oceněn i za své charitativní aktivity.

Je ženatý, s manželkou měli pět dětí. V roce 1997 je potkala tragická událost, když byl jejich syn Ennis v Los Angeles zavražděn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme